45-procentowy wzrost kryptowalutowych scamów. FBI publikuje dane – i przestrzega

Rok 2023 przyniósł gwałtowny wzrost skali oszustw finansowych, w których głównym czynnikiem były kryptowlauty. Takie dane zawiera świeżo opublikowany raport amerykańskiego Federalnego Biura Śledczego (FBI) dot. tej materii.

Gdyby kryptowalutowe scamy były dziedziną gospodarki, stanowiłyby jeden z najdynamiczniejszych i najlepiej się rozwijających sektorów. Oszuści, którzy stoją za tymi scamami, zdołali bowiem wyłudzić ponad 5,6 miliarda dolarów w kryptowalutach. A to stanowi aż 45-procentowy wzrost w porównaniu do roku 2022.

Takie dane zawiera raport dot. przestępczości internetowej, który Biuro opublikowało w poniedziałek. Z kolei Centrum Zgłaszania Przestępstw Internetowych (IC3) – komórka FBI, która obsługuje poszkodowanych w takich przestępstwach – otrzymać miała imponujące 69 tys. skarg. Z tej liczby aż 71% spraw dotyczyć miało oszustw i nieprawidłowości z wykorzystaniem kryptowalut.

Państwo chętni na scam? Polecamy, zachęcamy…

Metody uskutecznianych scamów jak zwykle ograniczała wyłącznie wyobraźnia oszustów. Tradycyjnie często odnotowywano działalność tzw. kotłowni. Fałszywe ośrodki call center podszywają się pod obsługę klienta, wsparcie techniczne lub organa administracyjne, próbując zachęcić do rzekomo wspaniałej lokaty kapitału.

Prócz nich jednak obserwuje się także wzrost wyrafinowanych scamów „personalnych”, które wykorzystują umiejętne socjotechniki i manipulują ofiarami emocjonalnie. Oszuści znajdują i kontaktują się z ofiarami poprzez media społecznościowe, nawiązując z nimi „relację” i budując „zaufanie”. A gdy to już nastąpi, namawiają do „wspólnego projektu inwestycyjnego” lub czegoś podobnego.

Biuro napisało w swym raporcie, że – co w istocie oczywiste – najbardziej narażone na tego typu oszustwa są osoby starsze. Stwierdza jednak także (co już nie jest tak intuicyjne), że wzrost liczby ofiar podobnych przestępstw notuje się także pośród osób w wieku produkcyjnym.

Dopust FBI, okazja do spojrzenia za kurtynę dla innych

Dla FBI względna anonimowość, którą zapewniają krytpowaluty, tradycyjnie jest przy tym zmorą, z którą zmaga się ono nader niechętnie. I gdy może, podejmuje działania w kierunku podważenia tejże. Zarazem, z uwagi na swój profil działalności, Biuro dysponuje rozległą wiedzą instytucjonalną dot. rynku kryptowalut – nawet jeśli nie dzieli się nią za chętnie.

Pełen raport FBI dot. przestępczości internetowej dostępny jest tutaj. Raport dotyczący konkretnie kwestii oszustw kryptowalutowych znajduje się natomiast tutaj.

Komentarze (0)
Dodaj komentarz