Do centrum medycznego w Issaquahe trafił starszy mężczyzna zarażony Covid-19. Pacjent pomyślnie przeszedł leczenie, lecz jego radość szybko została ukrócona. Wychodząc ze szpitala otrzymał 181 stron rachunku, gdzie na końcu którego widniała bajońska suma 1,1 mln dolarów!
Niecodzienny zwrot wydarzeń
Siedemdziesięcioletni Michael Flor był hospitalizowany przez bardzo długi czas. Aż dwa miesiące mężczyzna spędził w centrum medycznym w Issaquahe . Wszystko wskazywało na nieszczęśliwe zakończenie ze względu na pogarszający się stan zdrowia. Co więcej jego rodzina zdążyła wykonać pożegnalny telefon do ojca. Wtedy nastąpił prawdziwy „plot twist” tej historii i Michael najzwyczajniej wyzdrowiał. Najwyraźniej to nie był jeszcze jego czas. Pacjent nie posiadał się ze szczęścia z powodu wyjścia ze szpitala do momentu, gdy otrzymał rachunek opiewający na kwotę 1,122,501.04 dolarów.
Z jakich kosztów składał się rachunek?
Za pobyt w osobnym pokoju na oddziale intensywnej terapii Flor miał naliczane 9 736 dolarów dziennie, więc za cały pobyt w izolacji szpital zainkasował łącznie 408 912 dolarów. Koszt respiratora, do którego Michael był podłączony to 2 835 dolarów dziennie, zatem przez cały pobyt było to 82 215 dolarów. Około 100 000 dolarów wyniosły leki mające podtrzymać pacjenta przy życiu. Do tego wszystkiego należy doliczyć pozostałe opłaty, takie jak przebywanie w placówce rehabilitacyjnej. Pacjent skomentował to w następujący sposób, „czuje się winny, że przeżyłem”.
Michael okazał się szczęściarzem po raz kolejny
Nasuwa się pytanie, jak pacjent poradzi sobie z takim kosztem? Odpowiedź brzmi – bez najmniejszego problemu, ponieważ najprawdopodobniej nie będzie musiał zapłacić ani centa. Flor był objęty ubezpieczeniem zdrowotnym, więc całe szczęście pełen koszt poniesie ubezpieczyciel.
Amerykańscy ubezpieczyciele mają zniżki zawarte w umowach ze szpitalami. Do tego wspomnijmy o niebagatelnej kwocie, jaką kongres przeznaczył na wsparcie walki w koronawirusem, czyli 100 mld dolarów. To bardzo dużo, jednak całościowy koszt walki z pandemią jest o wiele większy. Szacuje się kwotę ok. 500 mld dolarów. Niestety, ale amerykańska służba zdrowia słynie z wysokich kosztów, dlatego w dobie koronawirusa gospodarka staje przed olbrzymim wyzwaniem.
Zapraszam do lektury poprzednich tekstów:
źródło:
https://linkd.pl/499z
grafika tytułowa:
https://linkd.pl/499a