Blockchain to fundament Bitcoina. Jest zdecentralizowaną, rozproszoną bazą danych dzieloną przez wszystkie węzły sieci Bitcoin. Każda transakcja zapisywana jest w blockchainie i stanowi kolejne jego ogniwo.
Mówiąc prościej: blockchain stanowi rejestr wszystkich transakcji realizowanych w bitcoinach. Dzięki temu, że rejestr ten jest dostępny dla wszystkich zainteresowanych, nie jest on podatny na manipulacje: wszelkie ingerencje w łańcuch transakcji czy próby jego sfałszowania zostaną wykryte i odrzucone przez sieć.
Każdy blok składowy blockchainu zawiera zapis transakcji, do których doszło w ostatnim czasie (od dodania ostatniego bloku) w systemie Bitcoin, czyli np. płatności za towar lub usługę w sklepie honorującym bitcoiny. Nowe transakcje są nieustannie potwierdzane przez użytkowników wydobywających bitcoiny, a te, które zostały już potwierdzone i zaakceptowane przez sieć, nie mogą zostać zmienione. Każdy kolejny blok musi bowiem być powiązany z blokiem go poprzedzającym – stąd mówi się o łańcuchu bloków, czyli blokchainie.
A oto „parametry” Genesis Block, czyli pierwszego bloku bitcoinowego blockchainu. W ramach ciekawostki warto wspomnieć, że Genesis Block wisi na ścianie londyńskiego British Museum.
Janusz Zieliński
Jest to artykuł z serii p.t. „Podstawy”.
Inne artykuły z tej serii:
Podstawy #1: Czym jest i jak działa Bitcoin?
Podstawy #3: Jak działa blockchain?
Podstawy #4: Na czym polega mining, czyli skąd biorą się bitcoiny?
Podstawy #5: Jak działają przelewy bitcoinowe?
Dobry artykuł, choć tyle cyferek mnie przeraża niestety xd. No, ale taka jest już informatyka, że wiele tam tego jest