Sąd nakazał zwrócić Ukrainie złoto z Krymu – Złoty Przegląd z FlyingAtom.gold, 25 – 31 października 2021

Holenderski sąd nakazał zwrot Ukrainie złotych eksponatów. Spadek rentowności amerykańskich obligacji spowodował wzrost ceny złota…po czym pod koniec tygodnia kontrakty terminowe na złoto spadły. Europejski Bank Centralny podjął decyzję w sprawie stóp procentowych.

Złoto ma zostać zwrócone Ukrainie po wygranym procesie

W 2014 roku holenderskie muzeum Allarda Piersona pożyczyło od Krymu eksponaty pochodzenia rzymskiego, greckiego i scytyjskiego na swoją wystawę „Krym: złoto i tajemnice Morza Czarnego”. Część eksponatów była w postaci złota. W marcu tego samego roku Rosja przejęła Krym, koniec wystawy za to miał miejsce w sierpniu 2014. Taka sytuacja spowodowała problem: Holandia powinna zwrócić eksponaty Ukrainie czy Rosji?

W 2016 roku zapadł wyrok, pozytywny dla Ukrainy. Muzea krymskie postanowiły się odwołać, mimo to w tym tygodniu wyrok został podtrzymany i eksponaty trafią do Kijowa.

Spadek rentowności amerykańskich obligacji spowodował wzrost złota

W czwartek cena złota w Azji wzrosła. Było to spowodowane spadkiem rentowności 10-letnich amerykańskich obligacji. Złoty kruszec osiągnął w tym czasie kurs powyżej 1800 dolarów. W piątek najpierw kurs złota wzrósł najwyżej od września, po czym spadł po komentarzu Powella na temat taperingu aktywów. Ostatecznie cena zatrzymała się na poziomie 1782,69 USD – czyli praktycznie identycznym, jak z końcówki ostatniego tygodnia. Wynika to z tego, że aktualnie ludzie są nastawieni na wzrosty akcji technologicznych i kryptowalut, co powoduje, że ich portfele są mniej defensywne. Przyszłość dla złota jest jednak dobra, ponieważ inflacja rośnie, a stopy procentowe są nadal na niskich poziomach (więcej informacji poniżej).

Europejski Bank centralny podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Stopy procentowe mają pozostać na tym samym poziomie – tak zadecydował Europejski Bank Centralny na czwartkowym posiedzeniu. Oznacza to, że stopa depozytu w banku centralnym ma wartość 0,5%, stopa kredytu wynosi 0,25%, a stopa procentowa podstawowych operacji refinansujących to 0%.

FlyingAtom Gold

FlyingAtom Gold posiada w swojej ofercie złote i srebrne sztabki oraz monety bulionowe renomowanych na całym świecie producentów. Monety i sztabki tych producentów można bez problemu sprzedasz na całym świecie ze względu na ich międzynarodową renomę i rozpoznawalność.
Sprawdź ofertę na stronie FlyingAtom.Gold.

Komentarze (0)
Dodaj komentarz