W ostatnich tygodniach presję na zniżkę notowań złota wywierała przede wszystkim siła amerykańskiego dolara, wykazującego silną negatywną korelację z cenami kruszcu.
W chwili redagowania niniejszego tekstu kurs złota oscylował na poziomie 1843,40 USD za uncję. Oznacza to, że kruszcowi po kilku tygodniach spadków udało się wreszcie przebić bardzo ważną psychologiczną barierę, czyli poziom 1800 USD za uncję. Naruszenie tego wsparcia, które zatrzymało stronę podażową w drugiej połowie stycznia 2021 r., pokazało, że siła sprzedających na rynku złota jest duża. Należy mieć na uwadze, że kruszec jest obecnie mniej popularny od surowców powiązanych z przemysłem, takimi jak miedź czy ropa naftowa.
Tymczasem zainteresowanie złotem inwestycyjnym nie maleje. Jak informuje „Rzeczpospolita”, Polacy coraz chętniej lokują swoje pieniądze właśnie w tym kruszcu. W 2020 roku popyt na złoto wyniósł około 9,3 ton, co oznacza, że kupiliśmy prawie dwa razy tyle złota inwestycyjnego, co w 2019 roku. Okazuje się więc, że zarówno w czasach pandemii jak i ożywienia gospodarczego, któremu często towarzyszy wzrost inflacji, wzrasta zainteresowanie złotymi sztabkami i monetami bulionowymi.
Inwestować w złoto może dziś praktycznie każdy i wbrew pozorom nie jest do tego celu wymagana jakaś tajemna wiedza. W świetle ustawy o VAT, złoto inwestycyjne to wszystkie sztabki wykonane ze złota próby 995 lub wyższej, a także złote monety o określonych cechach. Monety stanowiące złoto inwestycyjne muszą mieć rok produkcji późniejszy niż 1800, próbę kruszcu co najmniej 900, a także status legalnego środka płatniczego w kraju pochodzenia. Ponadto wymagane jest, by ceny takich monet nie przekraczały 80% wartości zawartego w nich złota.
Najpopularniejsze produkty to w dalszym ciągu sztabki i monety jednouncjowe, a także mniejsze sztabki o wadze 1, 2 i 5 gramów. Wśród złotych monet największym zainteresowaniem cieszą się Australijskie Kangury, Wiedeńscy Filharmonicy, Krugerrandy i Kanadyjskie Liście Klonowe.
Pamiętajmy, że inwestycja w złoto to inwestycja długoterminowa. Jeżeli dokonamy zakupu kruszcu w momencie gdy jego cena będzie stosunkowo niska, zysk jest niemalże gwarantowany.