Kto tworzy największe kolekcje świata?

Historia kolekcjonowania sztuki sięga dawnych cywilizacji. Już w starożytnym Egipcie dostrzeżono potencjał sztuki jako nośnika historii i symbol luksusu. Od XV wieku zaczęły powstawać monumentalne kolekcje dzieł sztuki. Najbardziej znane tworzyły rodziny: Medici i Habsburgów – dzisiaj dzieła te możemy oglądać w największych muzeach świata. W 1889 angielski kolekcjoner Henry Tate, który zbił majątek na rafinerii cukru, ufundował londyńską galerię National Gallery of British Art, gdzie przekazał również swoje zbiory – to na jego cześć nazwano jedno z największych muzeów sztuki na świecie. W Polsce najbardziej cenione dzieła zebrała Izabela Czartoryska – dzięki niej jesteśmy w posiadaniu Damy z Gronostajem Leonarda Da Vinci. 

Kim są współcześni  wielcy kolekcjonerzy ?

Steven Cohen – Wartość kolekcji: miliard dolarów

Steven Cohen – amerykański inwestor, zarządza funduszami hedgingowymi. Wydał setki milionów dolarów na różnorodne prace – od obrazów postimpresjonistycznych po sztukę współczesną. W swoich zbiorach ma : Muncha, Gauguina, Van Gogha, Pollocka i De Kooning’a

Steven Cohen / fot.www.nytimes.com
Bernard Arnault – Wartość kolekcji: nieznana

Bernard ArnaultNajbogatszy człowiek świata – prezes i dyrektor generalny LVMH Group, właściciel marek: Louis Vuitton i Moët & Chandon. Arnault posiada pokaźną kolekcję dzieł sztuki i stworzył Fundację Louis Vuitton, której celem jest wspieranie tworzenia i kuratorowania sztuki współczesnej. Imponująca kolekcja Arnault obejmuje między innymi dzieła: Picassa, Warhola, Yves Kleina i Henry’ego Moore’a i prawdopodobnie jest warta kilka miliardów dolarów.

Bernard Arnault / fot.www.bankier.pl
Roman Abramovic i Dasha Zhukova – Wartość kolekcji: nieznana

Rosyjski przedsiębiorca uznawany za oligarchę, właściciel klubu piłkarskiego Chelsea, zebrał tysiące imponujących dzieł sztuki współczesnej i nowoczesnej. Posiada prace jednego z największych brytyjskich malarzy Francisa Bacona, pastel postimpresjonisty Edgara Degas i obraz Luciana Freuda. Abramovic jest również filantropem, wraz z żoną stworzył Garage Museum  w Moskwie – instytucję sztuki promującą  rosyjskich artystów.

Roman Abramovic/ www.nypost.com
David Geffen – Wartość kolekcji: 2,3 miliarda dolarów

David Geffen -założyciel Asylum Records, Geffen Records i Dreamworks Animation. Kolekcja dzieł Geffena koncentruje się głównie na twórczości amerykańskich artystów z połowy XX wieku. Zebrał jedne z najważnieszych prac sztuki współczesnej. Było o nim głośno gdy sprzedawał  prace ,,No.5’’ Jacksona Pollocka i ,, Kobietę III’’ De Kooninga – sporo zarobił na tych transakcjach. David Geffen jest podziwiany za bardzo dobre zarządzanie swoją kolekcją. Uwielbia również wspierać światowe instytucje sztuki w 2016 roku przekazał 100 mln dolarów Museum of Modern Art w Nowym Jorku. 

David Geffen/fot. www.pegesix.com
Francois Pinault – Wartość kolekcji: 1,4 miliarda dolarów

Francois Pinault – Francuski miliarder i założyciel marek modowych Gucci, Yves Saint-Laurent. Pinault jest kolekcjonerem sztuki od ponad 30 lat. Interesuje się sztuką nowoczesną i współczesną zebrał ponad 2500 dzieł. Część kolekcji Pinault można zobaczyć w Palazzo Grassi w Wenecji. Miliarder jest w posiadaniu prac Marka Rothko, Andie’go Warhola i Jeffa Koonsa. 

Francois Pinault/ fot.www.forbes.com

kolekcja sztukiSztuka
Komentarze (0)
Dodaj komentarz