Zdolność kredytowa w „Bezpieczny kredyt 2%”. Zobacz rekomendację KNF

Już wkrótce startuje duma partii rządzącej, czyli program „Bezpieczny kredyt 2%”. Jak będzie wyliczana zdolność kredytowa? Sprawdź!

Bezpieczny kredyt już wkrótce

W związku z sytuacjami, które wydarzyły się w ciągu ostatnich czterech lat, osobom, które planowały kupić nieruchomość nie było łatwo. Rosnące ceny mieszkań i materiałów budowlanych, wyższe oprocentowania kredytów, mniejsza zdolność kredytowa to tylko czubek góry lodowej. Na pomoc ruszył rząd, który podjął dość radykalne decyzje, wycofując między innymi sztandarowy program „Mieszkanie Plus”. Zamiast tego zaproponował natomiast program, który ma się opierać nie na pomocy przy najmie, ale na łatwiejszym i bezpieczniejszym kupnie mieszkania. Tak oto powstał program „Bezpieczny kredyt 2%”, w którym państwo dokłada beneficjentom do raty kredytu. W obliczu rychłego początku programu pojawia się coraz więcej pytań, a rynek nieruchomości wyczekuje rewolucji. Zanim jednak ktoś zdecyduje się skorzystać z programu, warto by poznał zasady przyznawania kredytu. W ostatnim czasie bowiem Komisja Nadzoru Finansowego wydała rekomendację dotyczącą tego, jak powinna być obliczana zdolność kredytowa.

Zobacz też: Orlen wybudował osiedle baraków. Zobacz galerię

Zdolność kredytowa. Jak ją policzyć?

Głównym pytaniem i zagwozdką banków było: jak poprawnie powinna być policzona zdolność kredytowa? Czy podstawą do obliczeń ma być dochód starających się o kredyt, czy też kwota dochodu powiększona o dotację z państwa? Na szczęście Komisja Nadzoru Finansowego rozstrzygnęła spór podając wytyczne w, tak zwanej, „Rekomendacji S”:

„Zarząd banku przystępującego do uczestnictwa w realizacji programu rządowego zakładającego dopłaty do oprocentowania kredytu, na podstawie dokonanej przez bank szczegółowej oceny ryzyka, powinien przyjąć podejście do oceny zdolności kredytowej uwzględniające specyfikę programu rządowego, w tym uwzględniania wysokości rat kapitałowo-odsetkowych płaconych przez kredytobiorcę (po uwzględnieniu oszacowanej przez bank kwoty dopłat wynikających z programu rządowego) oraz ustalania poziomu bufora stopy procentowej dla tych kredytów”

https://twitter.com/uknf/status/1670765525415219200?s=20

Oznacza to, że banki uwzględnią dopłatę państwa już na samym początku, a dzięki temu beneficjenci będą mieli możliwość podjęcia wyższej sumy kredytu. Przypomnijmy, że dotychczas do programu zgłosiło się 7 banków. Mają one czas na wdrożenie tego typu obliczeń na zdolność kredytową do 1 lipca 2024 roku.

Może Cię zainteresować:

bezpieczny kredyt 2%kredytkupno mieszkaniaNieruchomościprogramrządzdolność kredytowa
Komentarze (0)
Dodaj komentarz