W bogatym kraju Europy trwa krach nieruchomości. Ceny domów spadły 14% r/r, a grunty o ponad 50%. To nie Niemcy!

Dokładne dane Eurostatu wskazały, że w IV kw. 2023 roku, w Polsce ceny nieruchomości rosły w rekordowym tempie Unii Europejskiej. Otóż ceny wzrosły rok do roku o 13% r/r, wobec niespełna 10% wzrostu realnych płac Polaków. Średnio w strefie euro, w tym samym czasie ceny spadły o 1,1% r/r, a w UE wzrosły o 0,2%. Kwartalnie ceny nieruchomości w Polsce okazały się wyższe, aż o 4,8%. To także rekordowy w UE wzrost, ale… Uwagę w najnowszym raporcie przyciągnął przede wszystkim Luksemburg, gdzie ceny domów spadły rok do roku o rekordowe 14,4%. To największy spadek spośród wszystkich krajów Europy. Co ciekawe jednocześnie ceny najmu są rekordowe, a dostępność mieszkań spada.

Ostatnie dane agencji nieruchomości atHome, z grudnia 2023 wskazały dynamiczną zmianę na luksemburskim rynku nieruchomości. Blisko 7% spadek cen sprzedanych mieszkań zestawiony z 8,5% wzrostem czynszu, sygnalizując generalnie złożony krajobraz, tamtejszego rynku. W południowym Luksemburgu czynsze za mieszkania wzrosły o nawet 11%. W centrum Wielkiego Księstwa średni czynsz wynosi obecnie 2 139 euro miesięcznie. Wzrost rynku najmu zbiegł się w czasie ze wzrostem stóp procentowych, gdy rentierzy przenieśli koszty kredytów na wynajmujących. Tendencja ta zwolniła pod koniec 2023 roku.

Źródło:

Bezprecedensowy kryzys w Luksemburgu

Rząd Luksemburga zaoferował pomoc dla sektora branży budowlanej w ciągu sześciu miesięcy między lutym a lipcem 2024 roku. Dwa podsektory branży, które uważa się za podatne na kryzys, to budynki mieszkalne i niemieszkalne oraz rozbiórka i przygotowanie terenu pod budowę. Spowolnienie w tamtejszym sektorze jest spowodowane wieloma czynnikami. Oczywiście przytacza się efekty pandemii Covid-19, wojnę na Ukrainie oraz inflację i stopy procentowe. W wyniku wysokich kosztów długu sprzedaż mieszkań spadła o 47% w trzecim kwartale 2023 roku. Wydaje się, że bogaci wyraźnie wstrzymali się z zakupami, a ogólne spowolnienie gospodarki strefy euro ciąży silnie uzależnionemu od biznesowej koniunktury regionowi.

Według Statec, krajowego instytutu statystycznego, rynki gruntów budowlanych spadły o 56% w trzecim kwartale 2023 roku. Aby złagodzić spadek, Luksemburg wprowadzi system „skróconego czasu pracy”, umożliwiający firmom ubieganie się o zwrot części wynagrodzenia pracownika przez państwo. Georges Mischo, minister pracy kraju, powiedział na początku roku, że „Zachowanie miejsc pracy w tym sektorze ma kluczowe znaczenie. Musimy zrobić wszystko, co w naszej mocy, aby wesprzeć pracowników dotkniętych obecną sytuacją. Sektor ten ma kluczowe znaczenie dla luksemburskiego rynku pracy, a firmy z tego sektora będą potrzebować tych pracowników, gdy tylko gospodarka zacznie się ożywiać”. Z kolei Lex Delles, minister gospodarki, środowiska, energii i turystyki, przekazał, że „Rząd zdecydował się na wykorzystanie skróconego czasu pracy, aby pomóc sektorowi budowlanemu przejść przez ten trudny okres. Środek ten zapewni również sektorowi budowlanemu niezbędną siłę roboczą do realizacji dużych projektów mieszkaniowych, gdy gospodarka się ożywi”.

Szybkie wyjście z kryzysu?

Według opinii Quintet Private Bank „sektor nieruchomości Wielkiego Księstwa wydaje się być gotowy do ożywienia w 2024 roku”. Ceny w Luksemburgu spadły rok do roku o 13,6% w III kwartale 2023 r. Odczyt z ostatniego kwartału 2023 pokazuje, że dynamika spadku r/r pogłębiła się. Oczywiście Quintet wskazał stopy procentowe jaki powód. Tymczasem powszechnie oczekuje się jednak, że Europejski Bank Centralny obniży stopy procentowe w czerwcu. Z tego powodu część analityków spodziewa się ożywienia popytu.

„Widzieliśmy już odbicie na giełdowych rynkach nieruchomości po wcześniejszej korekcie (…) Fizyczne nieruchomości mogą nadal podlegać presji spadkowej w perspektywie krótkoterminowej, ale oczekiwane niższe stopy procentowe powinny złagodzić ograniczenia finansowe i okazać się korzystne dla sektora” – mówił Nicolas Sopel, szef działu badań makroekonomicznych i główny strateg ds. Luksemburga w Quintet Private Bank. Rzeczony Quintet zatrudnia około 700 pracowników w Luksemburgu i na dzień 31 grudnia 2022 r. posiadał łączne aktywa klientów w wysokości 86,7 mld euro.

Może Cię zainteresuje:

domydziałkidziałki budowlaneEuropejski Bank CentralnyLuksemburgmieszkaniaNieruchomościNieruchomości bańka
Komentarze (0)
Dodaj komentarz