Po wybuchu wojny na wschodzie Polska stała się atrakcyjnym celem dla Ukraińców, co spowodowało brak dostępności wolnych mieszkań na rynku najmu. Sytuacja zaczęła się częściowo stabilizować pod koniec 2022 roku,
Z danych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji wynika, że w 2022 roku Ukraińcy nabyli w Polsce łącznie 365,7 tysięcy metrów kwadratowych mieszkań i lokali użytkowych, co stanowiło jedną trzecią całkowitej powierzchni nieruchomości zakupionych przez cudzoziemców. Z kolei w 2023 r. Ukraińcy nabyli w Polsce ponad 7,7 tysięcy mieszkań o łącznej powierzchni prawie 390 tysięcy metrów kwadratowych. Niewątliwie to właśnie obywatele tego kraju kupują obecnie w Polsce najwięcej lokali mieszkalnych.
Jakie mieszkania wybierają Ukraińcy?
Zdaniem analityka Bartosza Turka z HREIT, Ukraińcy wybierają raczej skromniejsze mieszkania, o przeciętnej powierzchni nie większej niż 54 metry kwadratowe, co jest niższe od średniej wielkości mieszkań nabytych przez wszystkich cudzoziemców (58 metrów kwadratowych)
Natomiast Niemcy, mimo większej liczby zakupionych metrów kwadratowych w porównaniu z Ukraińcami, kupili znacznie mniej mieszkań – około 1,3 tysiąca. Białorusini również zwiększyli swoją aktywność na rynku nieruchomości w Polsce, kupując w 2023 roku około 2 tysięcy mieszkań.
Deweloperzy potwierdzają, że popyt na mieszkania w Polsce wśród cudzoziemców jest w dalszym ciągu bardzo duży. Łącznie w roku 2023 obcokrajowcy nabyli w naszym kraju 14 346 nieruchomości.
Najpopularniejszym polskim miastem pod względem liczby nabytych mieszkań przez obywateli innych państw pozostaje w dalszym ciągu Warszawa – w 2023 roku nabyli oni tam ponad 2,6 tysiąca mieszkań jako osoby fizyczne. Drugie miejsce w zestawieniu z wynikiem 1,6 tysiąca nabytych mieszkań, zajmuje Kraków, a trzecie – Wrocław, w którym cudzoziemcy nabyli prawie 1,3 tysiąca mieszkań. Pozostałe miejsca w rankingu zajmują Łódź, Poznań, Gorzów Wielkopolski, Gdańsk i Szczecin – tam liczba nieruchomości nabytych przez cudzoziemców oscyluje między 113 a 568.
O dziwo, najmniej chętnie obcokrajowcy kupują mieszkania w takich miejscowościach jak Świnoujście, Zakopane oraz Gdynia (łącznie 117). Co ciekawe, w Zakopanem cudzoziemcy nabyli jedynie 4 mieszkania.
Polskie nieruchomości w cenie
Nieruchomości w Polsce cieszą się popularnością wśród cudzoziemców z kilku powodów. Do najważniejszych z nich należy zaliczyć stabilność gospodarczą oraz dynamicznie rozwijającą się gospodarkę – ta zaś przyciąga pracowników z innych krajów, którzy szukają możliwości pracy i rozwoju zawodowego. Wraz z napływem pracowników z zagranicy rośnie popyt na mieszkania i lokale użytkowe. Ponadto, w porównaniu do innych krajów europejskich, ceny nieruchomości w Polsce są stosunkowo niższe, co czyni je atrakcyjnymi dla cudzoziemców, którzy szukają korzystnych cen i potencjalnego zwrotu z inwestycji.