TVP na bogato: te nieruchomości należą do telewizji publicznej!

TVP S.A. jest właścicielem ośrodków wypoczynkowych, leśniczówek, a także wędzarni, stodoły i chlewni. Informacje na ten temat można znaleźć w sprawozdaniu z działalności zarządu spółki za 2022 rok.

Jak informuje „Presserwis”, budynki o tym właśnie charakterze wchodzą w skład ośrodków wypoczynkowych należących do największego publicznego nadawcy.

Nierentowne ośrodki z czasów PRL?

Największy ośrodek wypoczynkowy Telewizji Polskiej znajduje się z w Sarnówku w województwie warmińsko-mazurskim. Ma on aż 65,3 tys. mkw., a w jego skład wchodzą: pawilon wczasowy, pawilon hotelowy, stołówka i kawiarnia, budynek świetlicy, leśniczówka zaadaptowana na budynek biurowo-hotelowy, budynek sanitariatów z sauną, wędzarnia, budynek wczasowy – chata, wiata garażowa i rekreacyjna. Ośrodek posiada łącznie 147 miejsc noclegowych.

Inny należący do TVP ośrodek mieści się w Ciechocinku w województwie kujawsko-pomorskim. Na terenie o powierzchni 2,3 tys. mkw. znajdują się dwa budynki z 48 miejscami noclegowymi w pokojach jedno- i dwuosobowych. Od końca lutego do połowy września 2022 r. placówka przyjmowała uchodźców z Ukrainy, zapewniając im zakwaterowanie, wyżywienie, pomoc prawną iopiekę medyczną.

Kolejny należący do publicznego nadawcy ośrodek wypoczynkowy znajduje się w Tłokowisku i zajmuje powierzchnię 20,3 tys. mkw. Na kompleks składają się: leśniczówka z 1930 roku przebudowana w latach 1998-1999, bungalow, domek mieszkalny o powierzchni 103 mkw., stodoła zbudowana w 1935 roku i szopa z 1950 roku. Łącznie w ośrodku znajduje się 14 miejsc noclegowych.

Zobacz też: Rynek metali szlachetnych odnotowuje nowe trendy

„TVP nie stać na te nieruchomości”

– Utrzymywanie ośrodków wypoczynkowych przez Telewizję Polską nie ma żadnego ekonomicznego uzasadnienia – powiedział dziennikarzom „Presserwisu” Juliusz Braun, prezes TVP w latach 2011-2015. – To relikty PRL, kiedy zakłady pracy, zwłaszcza te duże, miały własne ośrodki wypoczynkowe dla swoich pracowników. W gospodarce wolnorynkowej najlepszym rozwiązaniem jest sprzedaż nieruchomości, które są niepotrzebne ani Telewizji jako spółce medialnej, ani jej pracownikom, którzy w zdecydowanej większości chcą wybierać miejsca do wypoczynku z pełnej oferty ośrodków i biur turystycznych – dodał.

Zdaniem Roberta Kwiatkowskiego, prezesa Telewizji Polskiej S.A. w latach 1998-2004, a obecnie posła koła parlamentarnego Lewicy Demokratycznej, pewien sens miałoby posiadanie przez TVP ośrodka z bazą konferencyjną, noclegową i gastronomiczną na potrzeby licznych szkoleń i konferencji w Warszawie. – Tymczasem najbardziej nadający się do tej roli ośrodek w Sarnówku leży zbyt daleko od Warszawy. Jego funkcje rekreacyjne ogranicza sezonowość – jest atrakcyjny w miesiącach letnich. Powinien zostać sprzedany wraz pozostałymi dwoma ośrodkami. Organizowanie wypoczynku nie jest rolą telewizji publicznej – uważa Kwiatkowski.

Może Cię zainteresować:

Juliusz BraunNieruchomościRobert KwiatkowskiTelewizja PolskaTVP
Komentarze (0)
Dodaj komentarz