Evergrande Group to jeden z największych na świecie deweloperów. Chińska spółka sprzedaje nieruchomości od 1996 roku. Jednak od pewnego czasu o przedsiębiorstwie jest głośno głównie z powodu ogromnych długów i problemów finansowych. Ujawnione właśnie raporty finansowe za ostatnie dwa lata wprawiają w osłupienie. Deweloper ma kilkadziesiąt miliardów strat.
Chiński deweloper z ogromnymi stratami
Evergrande długo był jednym z topowych deweloperów na świecie. Firma oferowała nieruchomości przede wszystkim klientom o średnich i wyższych dochodach. W swoim portfolio ma też spółki produkujące żywność oraz wody mineralne. Wszystko zmieniło się w 2021 roku, gdy wyszło na jaw, że firma ma zobowiązania wynoszące łącznie 305 mld dolarów. To szybko doprowadziło do kryzysu płynności finansowej. Spółka mając trudności z ukończeniem projektów, spłatą dostawców i pożyczkodawców ogłosiła program restrukturyzacji zadłużenia. Evergrande w poniedziałek późnym wieczorem przedstawiła raport finansowy, z którego wynika, że gigant ma łącznie straty w wysokości 81 miliardów dolarów. Straty netto Evergrande w latach 2021 i 2022 wyniosły odpowiednio 476 miliardów juanów (66,36 miliardów dolarów) i 105,9 miliardów juanów (14,76 miliardów dolarów), w wyniku odpisów wartości nieruchomości, zwrotu gruntów, strat na aktywach finansowych i kosztów finansowania, podała firma.
Zobacz też: Najlepsze miejsca do życia i pracy dla imigrantów. W TOP 10 tylko dwa państwa z Europy
Kryzys w branży jest dość powszechny
Okres pandemii zakończył dobre czasy nie tylko dla Evergrande, ale dla wielu innych firm z branży. JPMorgan szacuje, że w ciągu ostatnich dwóch lat około 50 deweloperów nie wywiązało się ze spłaty obligacji zagranicznych o wartości 100 miliardów dolarów, a dziesiątki zostały zawieszone w handlu na giełdzie w Hongkongu. To psuje wizerunek deweloperów i nakręca dodatkowe problemy. Klienci bowiem boją się kupować mieszkania od niepewnych i zadłużonych podmiotów. Istnieje bowiem poważna obawa, że taki osłabiony deweloper nie będzie w stanie dokończyć budowy nieruchomości. Wtedy klienci zwyczajnie zostają na lodzie, bez mieszkania, za to często z ogromnym kredytem do spłaty. Dla Evergrande opublikowany raport może paradoksalnie okazać się drobnym krokiem do wyjścia na prostą. Brak publikacji raportów był jedną z przyczyn zawieszenia obrotu akcjami Evergrande. Być może ich publikacja okaże się pierwszym krokiem w kierunku powrotu na giełdę.
Może Cię zainteresować: