Takie rzeczy tylko w Polsce. Dom jednorodzinny przerobiony na 14 mikrokawalerek

Jedna z krakowskich firm kupowała domy jednorodzinne i zajmowała się ich przerabianiem na niewielkie kawalerki o powierzchni zaledwie kilkunastu metrów kwadratowych.

O sprawie zrobiło się głośno za sprawą wyemitowanego w minioną niedzielę w Polsacie programu „”Państwo w Państwie”.

Czy to jeszcze dom, czy już kawalerka?

Latem ubiegłego roku na atrakcyjną cenowo ofertę sprzedaży mieszkania o powierzchni 21,8 mkw. wyodrębnionego w jednym z domów jednorodzinnych natrafił mężczyzna mieszkający w Krakowie. Składające się z dwóch pokoików lokum kosztowało 199 tysięcy złotych. – W umowie było zaznaczone, że nieruchomość jest wolna z kosztów finansowych i kredytowych. Z biegiem czasu okazało się, że to nie była prawda – tłumaczył reporterom poszkodowany.

Ostatecznie mężczyzna zdecydował się na rezerwację lokalu i wpłacił zadatek w wysokości 19,9 tys. złotych. Jak się później okazało, już wtedy wobec nieruchomości Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego toczył postępowanie administracyjne, a sprzedająca „mieszkania” spółka nie poinformowała o tym fakcie żadnego z nabywców. Mało tego, o toczącym się postępowaniu mieli nie być informowani nawet wykonawcy robót. Dziś zaś budynek, który miał zostać podzielony na wiele małych lokali, ma zostać przywrócony do stanu pierwotnego.

W kontekście nieruchomości – domów jednorodzinnych, gdzie firma wydziela i sprzedaje mikrokawalerki, Inspektorat stwierdził, że firma prowadziła prace budowlane, które polegały na przekształceniu obiektu jednorodzinnego na wielorodzinny, bez wymaganego pozwolenia – ani od strony inspektoratu, ani od Wydziału Architektury i Urbanistyki Urzędu Miasta Krakowa. Dodatkowo przedsiębiorstwo nie złożyło wniosków o uzyskanie stosownych pozwoleń na rozbudowę i zmianę kategorii budynku na wielorodzinną. Krakowski ratusz jasno określa tę sytuację jako samowolę budowlaną.

Zobacz też: JPMorgan: „Złoto sięgnie 2500 USD przy zmianach stóp procentowych”

Co mówią na ten temat przepisy?

Dodajmy, że przerabianie domów na mieszkania jest możliwe. Proces ten może obejmować różne działania, takie jak podział pomieszczeń, zmiany w układzie pomieszczeń, modernizacje instalacji elektrycznych, wodno-kanalizacyjnych czy grzewczych oraz dostosowanie budynku do obowiązujących przepisów budowlanych i zdrowotnych. Jednakże, przed przystąpieniem do takich prac, konieczne jest uzyskanie odpowiednich pozwoleń budowlanych oraz przestrzeganie lokalnych przepisów dotyczących zagospodarowania przestrzennego i przepisów dotyczących mieszkalnictwa. Czasem mogą być również wymagane specjalne zezwolenia lub inspekcje, szczególnie jeśli prace dotyczą zmian strukturalnych w budynku.

Może Cię zainteresować:

kawalerkamieszkanieNieruchomości
Komentarze (0)
Dodaj komentarz