Rosjanie kupują nieruchomości w okupowanym ukraińskim mieście

Na rosyjskim portalu społecznościowym VKontakte znaleźć można około 100 grup zawierających ogłoszenia dotyczące kupna, sprzedaży i wynajmu nieruchomości w Mariupolu.

Najwięcej zainteresowanych zakupem domu lub mieszkania w Mariupolu pochodzi z Moskwy, Petersburga, Krasnodaru, Krasnojarska i Niżnego Nowogrodu. Większość z nich deklaruje, że chętnie kupi nieruchomość w każdym stanie.

„Chcemy mieszkać nad morzem”

Niektóre osoby przyznają wprost, że postrzegają Mariupol jako część Rosji i nie uważają zakupu nieruchomości w okupowanym mieście za ryzykowną decyzję. Jednocześnie wielu z nich przyznaje, że nigdy wcześniej nie była w Mariupolu.

– Chcę kupić nieruchomość w Mariupolu, ponieważ wierzę, że miasto rozkwitnie i stanie się dobrym miejscem na wakacje w najbliższej przyszłości – powiedział dziennikarzom serwisu Bumaga mężczyzna o imieniu Eldar. – Moja rodzina i ja zaczęliśmy szukać mieszkania w Mariupolu, ponieważ chcemy mieszkać blisko morza i w miejscu o dobrych warunkach środowiskowych. Mariupol ma również dość tanie nieruchomości i bardziej atrakcyjne oferty wynagrodzeń dla mojego męża, ponieważ jest elektrykiem. A środowisko jest tam znacznie czystsze niż w Krasnojarsku – tłumaczy z kolei Irina.

Co ciekawe, większość osób, z którymi rozmawiali dziennikarże portalu, tłumaczyło, że wybrały Mariupol ze względu na bliskość morza, co ich zdaniem uczyni go atrakcyjnym celem podróży. Stwierdzili oni również, że nie obawiają się ewentualnych walk w mieście, pomimo trwającej ukraińskiej kontrofensywy w tym kierunku.

Zobacz też: W czasie pandemii ceny nieruchomości wzrosły o kilkadziesiąt procent

Nieruchomości? Niemal wszystko do remontu

Zgodnie z danymi opublikowanymi przez Organizację Narodów Zjednoczonych, w 2022 r., kiedy Mariupol był miejscem wielomiesięcznej bitwy między siłami rosyjskimi a armią ukraińską, 90 proc. budynków mieszkalnych w mieście i 60 proc. znajdujących się w nim domów zostało zniszczonych, W czerwcu 2022 r. ONZ była w stanie potwierdzić śmierć 1348 cywilów w mieście. Wcześniej burmistrz Mariupola Wadym Bojczenko poinformował, że w miejscowości zginęło 10 tys. osób.

Według rosyjskiego zjednoczonego publicznego przedsiębiorstwa budowlanego do marca 2023 r. w mieście odrestaurowano 1829 budynków, odbudowano 36 budynków mieszkalnych i zburzono 321 konstrukcji.

Może Cię zainteresować:

MariupolNieruchomościRosjanieukraina
Komentarze (0)
Dodaj komentarz