Nowoczesny akademik z „Maluchem” w środku. Tak przerobią najstarszy wieżowiec w Poznaniu

Wybudowany w 1950 roku jedenastopiętrowy wieżowiec na rogu Alei Niepodległości i ul. Powstańców Wielkopolskich w Poznaniu zyska nową funkcję i nowoczesne oblicze.

Do lat 70. ubieglego wieku obiekt był siedzibą Miastoprojektu. W kolejnych latach mieściły się w nim firmy budowlane i architektoniczne. Teraz zaś zmieni swoją funkcję – pojawi się w nim prywatny dom studencki.

Legendarny wieżowiec znów ożyje

Można powiedzieć, że lepszej lokalizacji w Poznaniu inwestor nie mógł sobie wymarzyć, bo nieopodal budynku znajdują się Collegium Novum Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, Akademia Muzyczna i trzy obiekty Uniwersytetu Ekonomicznego. Z kolei studenci docenią z pewnością to, że po drugiej stronie ich lokum znajduje się Park im. Karola Marcinkowskiego.

Akademik, który ma 42 metry wysokości, będzie składał się z trzech poziomów. Będą one nawiązywały kolorystyką do ziemi, piekła oraz nieba. W budynku pojawi się 110 pokoi z aneksem kuchennym i własną łazienką. Na parterze, w holu wejściowym, stanie kultowy Fiat 126p, który będzie pełnił funkcję donicy. Stąd też będzie można dostać się na znajdującej się na antresoli strefy nauki i wypoczynku, a także do strefy nauki cichej i pracy wspólnej. W kondygnacji podziemnej umiejscowiono z kolei niewielką salę fitness, pralnię oraz obszerną strefę wypoczynkową, gdzie będą odbywały się projekcje filmowe.

Zobacz też: Nowe domy i mieszkania: ich liczba maleje. Wyraźne tąpnięcie u deweloperów

Śmiała koncepcja

Jak informuje architekt Krzysztof Łuczak, parter budynku będzie posiadał liczne przebicia umożliwiające wgląd w budynek i interakcję wnętrze-zewnętrze. Od strony Alei Niepodległości będą one zamknięte wycinkami walca wykonanymi z giętego szkła obramowane okładzinami z anodowanego na kolor brązowy aluminium. Na parterze wykonana zostanie również nowa okładzina w podziałach zbliżonych do oryginalnego wzoru wykonywanego w tynku.

Zazieleni się też nieco bezpośrednie otoczenie nieruchomości. Zniknie z niej beton – zamiast niego pojawią się powierzchnie zielone obsadzone krzewami i niską roślinnością.

Za projekt budynku odpowiada pracownia CDF Architekci, a projekt wnętrz powierzono firmie DOT.Interiors.

Może Cię zainteresować:

akademikdom studentaNieruchomościPoznańwieżowiec
Komentarze (0)
Dodaj komentarz