Z najnowszego raportu opublikowanego przez Bank Centralny Turcji wynika, że ceny nieruchomości w tym kraju wzrosły o 96 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim.
Wzrost cen domów i mieszkań to przede wszystkim zasługa wysokiej inflacji. Na początku sierpnia br. Turecki Urząd Statystyczny poinformował, że w lipcu wyniosła ona 47,83 proc. Z kolei niezależni eksperci z grupy ENAG wyliczyli, że wynosi ona aż 122 proc.
Ceny nieruchomości oszalały
Najbardziej zdrożały nieruchomości w stolicy Turcji – Ankarze. W porównaniu z czerwcem 2022 r. ceny wzrosły tam aż o 106 proc. W Izmirze mieszkania i domy zdrożały o 100 proc., a w Stambule o nieco ponad 85 proc. Średnia cena metra kwadratowego mieszkania wyniosła w czerwcu w ujęciu ogólnokrajowym 24,6 tys. lir tureckich (równowartość 3725 złotych).
Wzrost cen domów i mieszkań przypisuje się wysokiej inflacji, która popchnęła zamożniejszych Turków do zabezpieczenia swojego kapitału poprzez zakup nieruchomości, oraz obcokrajowcom, w szczególności Rosjanom, wykupującym rezydencje przede wszystkim w Stambule i wzdłuż śródziemnomorskiego wybrzeża.
Z najnowszych danych wynika, że lipcowa sprzedaż domów obciążonych hipoteką spadła o 24,1 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim do 14 533 domów, co stanowi 13,3 proc. całkowitej sprzedaży. Liczba sprzedanych domów spadła po katastrofalnych trzęsieniach ziemi, które nawiedziły południowo-wschodnią część kraju na początku lutego br. Pochłonęły one ponad 50 tys. istnień ludzkich, zniszczyły setki tysięcy budynków i poważnie uszkodziły infrastrukturę południowo-wschodniego regionu. Firmy i urzędnicy szacują łączne szkody na ponad 100 miliardów dolarów.
Obawy przed przyszłymi wstrząsami, szczególnie w Stambule, największym mieście Turcji, liczącym około 16 milionów mieszkańców, sprawiły, że ludzie musieli poważnie przemyśleć swoje plany dotyczące zakupu nieruchomości.
Będzie jeszcze gorzej?
Tureccy urzędnicy są przekonani, że inflacja wzrośnie jeszcze bardziej pod koniec roku. W październiku 2022 r. osiągnęła najwyższy od 25 lat poziom powyżej 85 proc.
Przypomnijmy, że od majowych wyborów prezydenckich rząd prezydenta Recepa Tayyipa Erdoğana zadecydował o odejściu od polityki opartej na obniżkach stóp procentowych, czego efektem był gwałtowny spadek liry.
Może Cię zainteresować: