Obecnie ceny na rynku nieruchomości są dla wielu osób zaporowe. Ci, którzy są w stanie pozwolić sobie na taki zakup, szukają oszczędności, gdzie się da. Okazuje się, że cenę lokali mieszkalnych zwiększa nie tylko lokalizacja, czy stan techniczny danego miejsca. Są dodatki, które nie należą do kategorii „niezbędne”, a potrafią podbić cenę nieruchomości nawet o kilkadziesiąt procent.
Nieruchomości z klimatyzacją droższe nawet o kilkadziesiąt procent
Ostatnie upały dają się we znaki. Wiele prognoz wskazuje, że kolejne lata będą równie gorące lub nawet cieplejsze. Kupujący coraz częściej zwracają uwagę na to, czy lokal jest wyposażony w klimatyzację. Trudno zatem dziwić się, że sprzedający mieszkania wykorzystują ten fakt i mocno podbijają cenę lokalu z takim dodatkiem.
Jak wynika z raportu serwisu Otodom, zainteresowanie mieszkaniami i domami wyposażonymi w klimatyzacji wzrosło w ciągu roku odpowiednio o 4% i 11%. Największy wzrost zainteresowania takimi nieruchomościami rok do roku odnotowano w maju, gdzie wzrost wyniósł 80%. Nieruchomości z klimatyzacją najczęściej szukano w dużych miastach, takich jak Warszawa, Wrocław, Kraków, Poznań i Katowice. Badanie wykazało, że cena lokalu, który posiada klimatyzację, jest nawet 25% wyższa, niż średnia dla całego rynku.
Zainteresowanie klimatyzacją to tylko jeden czynnik, który wpływa na wyższe ceny lokali z takim wyposażeniem. Okazuje się, że nieruchomości z klimatyzacją na rynku jest wyjątkowo mało. W maju 2024 r. było 4,5 tys. ogłoszeń domów na sprzedaż z takim udogodnieniem. To zaledwie 6,5% lokali z tego segmentu. Jeśli chodzi o mieszkania, to zaledwie 5,7% wystawionych na sprzedaż lokali posiadało klimatyzację.
Choć póki co można powiedzieć, że pod tym względem rynek jest w powijakach, to jest wielce prawdopodobne, że będziemy świadkami podobnej zmiany, którą obserwowaliśmy w branży motoryzacyjnej. Jeszcze 15-20 lat temu auto z klimatyzacją nie były tak powszechne. Dziś zdecydowana większość samochodów w salonie posiada klimatyzację w standardzie.
Luksus, który można sobie odpuścić
Kilka tygodni temu media branżowe ujawniły, że wśród kupujących nieruchomości pojawił się nowy nietypowy trend. Okazuje się, że pomimo kryzys cen na rynku nieruchomości, sporo osób szuka domów, które posiadają basen. Rafał Bieńkowski z portalu „Nieruchomości-online.pl”, w rozmowie z „Fakt”, stwierdził, że w Polsce obserwujemy prawdziwy wysyp nieruchomości, przy których powstają basen.
Jak się nietrudno domyśleć, takie domy muszę też odpowiednio więcej kosztować. Rozmówca „Faktu” wskazał kilka przykładów nieruchomości z basenem, które można nabyć za zawrotne kwoty. Przykładem jest 100-letnia willa na Mokotowie w Warszawie z 59-metrowym basenem, która kosztuje 18 milionów złotych. Kolejny przykład to zabudowa szeregowa w Jastrzębiej Górze złożona z czterech 69-metrowych mieszkań. Na jej terenie znajduje się basen, który w ogłoszeniu opisano jako dodatkową atrakcję. Cena podana w ogłoszeniu to 749 tys. złotych.
Za taki luksus płacimy nie tylko w momencie zakupu. Basen wymaga dokonywania regularnych czynności związanych z czyszczeniem, które pozwalają zachować jego odpowiedni stan. Koszty takich prac sięgają nawet kilku tysięcy rocznie.
Basen przy domu to z pewnością nie jest najpilniejsza potrzeba. Dlatego osoby, które poszukują prostej i taniej nieruchomości, mogą od razu odhaczyć tę pozycję w wyszukiwarce.