Jesień przynosi dalszy wzrost cen nieruchomości

Eksperci z rankomat.pl, porównywarki produktów finansowych i ubezpieczeń, dokonali analizy sytuacji na rynku nieruchomości w trzecim kwartale bieżącego roku.

Z analizy dokonanej w oparciu o informacje z z portali RynekPierwotny.pl oraz GetHome.pl wynika, że w ciągu roku średnia cena za metr kwadratowy wzrosła o 16 procent na rynku wtórnym i o 11 procent na rynku pierwotnym.

Nieruchomości znów drożeją

Najbardziej znaczący wzrost odnotowano w Krakowie, gdzie ceny nowych mieszkań wzrosły o 28 procent, zbliżając się do stawek stołecznego rynku.

Jak się okazuje, rynek nieruchomości nadal pozostaje pod wpływem rządowego programu „Bezpieczny Kredyt 2 proc.”. Przypomnijmy, że jest to rozwiązanie, które obniża raty kredytów hipotecznych na zakup pierwszego mieszkania lub domu przez pierwsze 10 lat spłaty. Dodatkowym czynnikiem wpływającym na wzrost cen nieruchomości jest rosnąca dostępność kredytów hipotecznych, wynikająca z obniżki stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej o łącznie 100 punktów bazowych.

Z danych GetHome.pl wynika, że w ostatnim czasie ceny mieszkań używanych wzrosły we wszystkich miastach wojewódzkich. We wrześniu 2022 roku średnia cena za metr kwadratowy wynosiła 8986 złotych. Dla porównania, we wrześniu wynosiła już 10 059 złotych za 1 mkw., co oznacza wzrost o 16 procent. Dane pokazują, że średnia cena za metr kwadratowy w Warszawie wynosi obecnie aż 16 830 złotych. Próg 15 tysięcy złotych został osiągnięty również w Krakowie (15 794 złote) i zbliża się do niego Gdańsk (14 483 złote). W Poznaniu cena metra kwadratowego przekracza 10 tysięcy złotych, podobnie jak w Rzeszowie (9 092 złote) i Białymstoku (9 015 złotych).

W pozostałych miastach wojewódzkich, kupujący muszą liczyć się z wydatkiem co najmniej 7-8 tysięcy złotych za 1 mkw. Jezeli chodzi o rynek wtórny, najniższe ceny można zaobserwować w Opolu i Zielonej Górze, gdzie kupujący płacą odpowiednio 8 103 i 7 295 złotych za metr kwadratowy używanej nieruchomości.

Zobacz też: Mieszkania stają się coraz bardziej deficytowe

Gdzie jest najdrożej?

Z analizy wynika, że procentowo najbardziej zdrożały mieszkania w Krakowie, Opolu i Warszawie. Stolica Małopolski zanotowała wzrost na poziomie 25 procent. Korzystnie z punktu widzenia kupujących wygląda sytuacja w Lublinie, Szczecinie i Zielonej Górze. W tym ostatnim mieście cena metra kwadratowego mieszkania na rynku wtórnym wzrosła jedynie o 2 procent w ciągu roku.

Warto też zauważyć, że w miastach wojewódzkich mieszkania nowe są droższe od używanych. We wrześniu bieżącego roku, jeden metr kwadratowy na rynku pierwotnym kosztował średnio 11 179 złotych, podczas gdy na rynku wtórnym 10 059 złotych.

Może Cię zainteresować:

cenydomymieszkaniaNieruchomości
Komentarze (0)
Dodaj komentarz