Najdroższe miasta świata mają nowego lidera. Tym razem jednak Hongkong stracił prowadzenie. Oto ranking:
Najdroższe miasta świata: nowy lider
Organizacja ECA International opublikowała najnowszy ranking obejmujący najdroższe miasta świata. Przez ostatnie cztery lata prowadził Hongkong. Tym razem jednak na prowadzenie wysunął się Nowy Jork. Z raportu „Cost of living” wynika, że ceny mieszkań wzrosły w obu miastach jak nigdy dotąd, jednak w amerykańskiej metropolii wzrost był większy i szybszy. Twórcy rankingu uwzględnili 207 miast na całym świecie. Pod uwagę brali konkretnie stosunek kosztu codziennego życia do kosztu lokalu mieszkalnego. Poniżej 10 najdroższych miejsc:
1. Nowy Jork
2. Hongkong
3. Genewa
4. Londyn
5. Singapur
6. Zurych
7. San Francisco
8. Tel Awiw
9. Seul
10. Tokio
Zobacz też: „Nie mogliśmy dalej bezczynnie patrzeć”. Florencja blokuje krótki najem
Europa wyżej niż przed rokiem
Mimo, że w pierwszej dziesiątce widnieją tylko trzy miasta europejskie, to eksperci zaznaczają, że wzrost cen jest bardzo wyraźny. W efekcie sporo miast europejskich uplasowało się znacznie wyżej niż przed rokiem. Dla przykładu Kraków w zestawieniu jest na 178 miejscu (23 pozycje wyżej niż przed rokiem), z Warszawa na 158 (11 miejsc wyżej). Nie są to odosobnione przypadki, ponieważ aż 54% europejskich miast awansowało w rankingu. Jest to więc niestety pokłosie wojny w Ukrainie. Z raportu wynika więc, że ceny wzrosły najbardziej tam, gdzie udali się ukraińscy uchodźcy. W konsekwencji tylko w Polsce ceny najmu wzrosły między 25 a 50 procent.
Najdroższe miasta Europy
Tymczasem w rankingu europejskim niezmiennie prowadzi Genewa. W pierwszej dwudziestce europejskiej natomiast nie znalazło się żadne polskie miasto. Tutaj miasta w Europie:
1. Genewa
2. Londyn
3. Zurych
4. Berno
5. Kopenhaga
6. Moskwa
7. Oslo
8. Luksemburg
9. Dublin
10. Amsterdam
11. Stavanger
12. Wiedeń
13. Paryż
14. Haga
15. Sztokholm
16. Monachium
17. Reykjavik
18. Helsinki
19. Berlin
20. Frankfurt
Bez wątpienia uwagę przykuwa wysoka pozycja Moskwy. Dodatkowo stolica Rosji zanotowała wysoki awans w rankingu. Według ekspertów „w zeszłym roku rosyjski rubel odbił się”. Dzięki temu Moskwa awansowała w rankingu światowym aż o 37 miejsc.