Dom na obrzeżach czy mieszkanie w centrum? Oto, co wybierają Polacy

W nowym, 2024 roku nominalny wzrost cen za mieszkanie może wynieść od 10 do 15 proc.- twierdzą analitycy.

Wybudowanie domu na obrzeżach miasta może okazać się tańsze niż zakup mieszkania w samym centrum. Zważywszy na to, że średnie ceny za metr kwadratowy powierzchni w dużych miastach wynoszą około 15 tysięcy złotych, decyzja o budowie domu wydaje się warta rozważenia.

Ceny, ceny, ceny…

Z danych serwisu Malfarb.pl wynika, że wybudowanie domu o powierzchni 100 metrów kwadratowych może kosztować od 250 do 400 tysięcy złotych. Oczywiście wszystko zależy od wyboru materiałów, sposobu budowy, zatrudnionej ekipy budowlanej oraz standardu wykończenia. Do tego trzeba dodać koszty zakupu działki. A gdybyśmy chcieli kupić mieszkanie o identycznym metrażu? Przy stawce 15 tysięcy złotych za metr kwadratowy bylibyśmy zmuszeni zapłacić półtora miliona złotych.

Zakupu mieszkania w mieście może wydawać się łatwy w realizacji, ale w praktyce nie zawsze tak jest. Coraz trudniej jest bowiem znaleźć lokal za kwotę, która mieści się w założeniach kredytu z dopłatami. Tylko w ciągu ostatniego roku mieszkania w stanie deweloperskim w Warszawie podrożały średnio o 18 proc. – dziś za metr kwadratowy w stolicy trzeba zapłacić około 16 tys. złotych. Oczywiście kupując mieszkanie od dewelopera, trzeba je jeszcze wykończyć tu za metr kwadratowy w podstawowym standardzie płaci się od 1000 do 1500 zł. Ale to nie wszystkie wydatki – kupując mieszkanie trzeba bowiem uwzględnić opłaty notarialne, podatki czy koszty związane z kredytem.

Skoro mieszkanie w mieście wychodzi tak drogo, może rozwiązaniem jest zakup domu od dewelopera, nieruchomości z rynku wtórnego lub postawienie budynku od podstaw? Tu ceny kształtują się równie. Trzeba bowiem pamiętać o kosztach związanych z takimi czynnościami jak zakup działki, wykonanie projektu budowlanego, przyłącza mediów (jeżeli nie są dostępne na działce), zatrudnienie kierownika budowy, uzyskanie pozwolenia na budowę, koszty materiałów budowlanych i robocizny, a także utworzenie księgi wieczystej nieruchomości. Do tego należy doliczyć wydatki na aranżację domu i otoczenia oraz dodatkowe koszty, których też jest całkiem sporo.

Zobacz też: Ta firma ma już 190 000 Bitcoinów o wartości ponad 8 miliardów dolarów

Dom czy mieszkanie – oto jest pytanie!

Pozostaje więc pytanie – co wybrać? I my, jako redakcja, Wam niestety drodzy Czytelnicy na nie nie odpowiemy. Wszystko zależy bowiem od osobistych preferencji użytkowników. Możemy jednak podpowiedzieć Wam jedno – podejmując decyzję o tym, gdzie chce się mieszkać, warto spróbować sobie wyobrazić, jak będąc w danym miejscu wyglądałoby Wasze codzienne życie. Chodzi o zwykłe, codzienne czynności, takie jak dojazdy do pracy, szkoły czy sklepu. Uwzględnijcie wszystkie te czynniki i spróbujcie ustalić, co Wam najbardziej odpowiada. Powodzenia!

Może Cię zainteresować:

dommieszkanieNieruchomości
Komentarze (0)
Dodaj komentarz