W mediach społecznościowych pojawiają się kontrowersje dotyczące tzw. 'osiedla olimpijczyków’, w ramach którego deweloper 'obiecał’ polskim medalistom z Paryża mieszkania. Na obecną chwilę mieliśmy m.in. komentarze Polskiego Komitetu Olimpijskiego, makietę osiedla, twarz Lewandowskiego, wywiady ze sportowcami…
… Ale według niepotwierdzonych doniesień deweloper nie posiada jeszcze w pełni gruntów do realizacji projektu, którego budowa trwać ma ok. 10 lat, przy czym pierwsze mieszkania, mają zostać oddane za ok. 2 lata. Prawdopodobnie to w nich zostaną osiedleni medaliści z Paryża. Nie jest także jasne, czy potencjalna lokalizacja tj. Lesznowola okaże się tą ostateczną.
Niesamowity jest też rozmach i wydatki, które planuje ponieść deweloper. Mowa nie tylko o 'rozdaniu’ mieszkań olimpijczykom, które samo w sobie wydaje się świetnym rozwiązaniem nie tylko promocyjnym, ale także gestem moralnym. Mówimy m.in. o kompleksie sportowym, czy 'prywatnej’ farmie wiatrowej.
Kto się do tego wszystkiego dołoży? Złośliwi twierdzą, że 'wszyscy mieszkańcy osiedla’, którzy zdecydują się nabyć odpowiednie mieszkania. A być może deweloper planuje współfinansować inwestycje z państwowej kasy, lub środków unijnych? Wiele pytań pozostaje bez odpowiedzi. Pewne jest jedno. Cała Polska zdążyła się dowiedzieć o tej inwestycji. Czy Profbud 'dowiezie’?
PKOL powie coś więcej?
Przypomnijmy, że w dniu 15 listopada ma odbyć się Gala Olimpijska, na której PKOl oficjalnie nagrodzi wszystkich medalistów z Paryża. Zawodnicy i trenerzy, mogą liczyć na premie, diament czy vouchery na wakacje. Co prawda PKP InterCity, Tauron, Krajowa Grupa Spożywcza i Enea wypowiedziały niedawno umowy PKOl, a Grupa Orlen zapowiedziała wstrzymanie przelewów, to władze „postawiły sobie za punkt honoru, by zabezpieczyć środki na ten cel”.
Czy Profbud, który 'z pompą’ reklamował się na tle 'damy mieszkania olimpijczykom’ także wybuduje mieszkania… Bo postawił sobie to za punkt honoru? Być może, choć na drodze do tego stanąć mogą pojawić się nieoczekiwane problemy. Jeszcze niedawno Money.pl informował, że wciąż dokładna lokalizacja osiedla nie jest jeszcze znana… Ale nie przeszkodziło to w medialnym 'wręczeniu kluczy’.
Docelowo sportowcy mają otrzymać wykończone mieszkania do 45m2; deweloper zadeklarował również pokrycie podatków. Wykańczać mieszkania ma Leroy Merlin. „Realizacja prac wykończeniowych stanowiących nagrodę, przewidziana jest na rok 2026, po oddaniu kluczy do nowej inwestycji, jaką są mieszkania na 'osiedlu sportowców’, które powstaje w stolicy” – czytaliśmy w oświadczeniu PKOL, z wiosny tego roku.
Kolejni medaliści, kolejne mieszkania
Zgodnie z tekstem Money.pl w sierpniu 2024 roku Profbud budował trzy osiedla w Warszawie i jej okollicach tj. budynki wielorodzinne na Pradze-Południu, Ursusie, oraz domki w miejscowości Konstancin-Jeziorna. Docelowe osiedle, na którym zamieszkać ma m.in. Julia Szeremeta, postanie w Lesznowoli; deweloper obiecał budowę specjalnej drogi do trasy S7 oraz autonomiczne autobusy do PKP Warszawa-Jeziorki. Jak dowiadujemy się z Rzeczpospolitej, obiekt ma być wybudowany z rozmachem.
Około 25% zajmie kompleks sportowy dla dzieci i młodzieży. Mieszkania mają zostać podzielone na 3, złożone z sześcio- i siedmiokondygnacyjnych bloków kwartały: „Paryż”, „Mediolan” oraz „Los Angeles”. Zatem prawdopodobnie deweloper przewiduje zatem osiedlenie w ramach projektu także mistrzów z dwóch kolejnych igrzysk. Zimowych w Mediolanie z roku 2026 i Cortinie d’Ampezzo i letnich, rozgrywanych w Los Angeles i okolicach, w roku 2028.
Osiedle z pompą. Ale czy powstanie?
Osiedle ma być wyposażone m.in. w sezonowe lodowisko, ściankę wspinaczkową, prywatną farmę wiatrową, aleje gwiazd z odciskami dłoni słynnych sportowców… Która być może ma motywować młode pokolenie sportowców do ciężkiej pracy. Zatem bliskość lotniska Chopina nie będzie stanowić problemu? Deweloper uspokaja, w końcu Centralny Port Komunikacyjny może powstać do roku 2035. Projekt budynków ma uwzględnić kwestię odpowiedniego wyciszenia. Czy to wystarczy?
Jak przekazała Rzeczpospolita, oficjalnie Profbud nie informował o terminie oddania inwestycji. Uzyskane na ten temat informacje przekazywane były 'w kuluarach’. Gazeta Wyborcza wskazywała, że wojewoda mazowiecki w marcu 2024 roku unieważnił uchwałę rady Lesznowoli o studium zagospodarowania. Poprzednie studium zagospodarowania nie pozwalało prowadzić na terenie planowanego osiedla zabudowy mieszkaniowej.
Do tej pory polscy medaliści z Paryża otrzymali 'symboliczne klucze’, wielkości około pół metra. W osiedle prawdpodobnie zainwestował nieujawnioną kwotę Lewandowski, co ma dodatkowo czynić ją 'wiarygodną’, pomimo wątpliwości na etapie pozwoleń, czy gruntów. Podobno brał udział przede wszystkim w konsultacjach w sprawie przewidywanej infrastruktury sportowej; sugerował budowę większej liczby boisk do padla. Ostatecznie deweloper założył, że powstanie ich około 20. Na razie jednak mówimy wciąż o sferze 'być może’ i nie jest pewne, czy finalnie osiedle powstanie.