Na rynku wtórnym coraz trudniej jest znaleźć nieruchomości w okazyjnej cenie, a sprzedający coraz rzadziej obniżają ceny mieszkań. To z kolei powoduje ich zwyżkę nawet w mniej atrakcyjnych lokalizacjach.
W samym tylko czwartym kwartale 2023 roku kredyty mieszkaniowe wypłacono na sumę ponad 28 mld zł, co wraz z programem kredytowym „Bezpieczny Kredyt 2 proc.” doprowadziło do dalszego wzrostu cen mieszkań. Dziś osoby, które zdołały nabyć swoje cztery kąty przed podwyżkami, mogą liczyć na znaczne zyski.
Jak kształtują się ceny nieruchomości w polskich miastach?
Zarówno Warszawa, jak i inne większe miasta Polski, notują rekordowe wzrosty cen najbardziej ekskluzywnych nieruchomości. Zjawisko to dotyczy zwłaszcza rynku wtórnego, gdzie ceny mieszkań wzrosły o kilkadziesiąt procent – wynika z raportu Barometr Metrohouse i Credipass za czwarty kwartał 2023 roku przygotowanego we współpracy z serwisem RynekPierwotny.pl.
Analizując ceny metra kwadratowego w największych miejscowościach można dostrzec szokujące różnice, zwłaszcza dla przyszłych nabywców. Nawet miejscowości uznawane dotychczas za mniej prestiżowe zaskakują wysokimi wzrostami cen. Kraków wybija się jako lider pod względem procentowego wzrostu cen metra kwadratowego na rynku wtórnym, osiągając wzrost na poziomie 34 proc..
Według ekspertów, niezwykłe zmiany cenowe, zwłaszcza na rynku wtórnym, są rezultatem stosunkowo niskiej bazy cenowej w IV kwartale 2022 roku. Tendencja ta dotyczy również innych miast, co wskazuje na ogólnokrajowy trend. Mimo że Łódź od lat zmagająca się z wyludnieniem, odnotowała wysokie wzrosty cen nieruchomości, zwłaszcza w segmencie mieszkań o średniej wielkości. To samo obserwuje się w przypadku Wrocławia, gdzie sprzedający nie zgadzają się już na negocjacje cen.
Co istotne, trend wzrostu cen metra kwadratowego nie wyklucza już nawet miejscowości, które jeszcze niedawno były uznawane za bardziej dostępne cenowo. Gdańsk, który dołączył do grona miast z najszybciej rosnącą średnią ceną metra kwadratowego, jest tego doskonałym przykładem. Mimo że ceny nieruchomości na rynku wtórnym we Wrocławiu wzrosły nawet o 20 proc., to na rynku pierwotnym stolica Dolnego Śląska wykazała stabilność cen.
Zobacz też: Nareszcie! Warszawa doceniona na międzynarodowym rynku nieruchomości
Średnia cena mieszkań wprowadzanych do sprzedaży pozostaje stosunkowo stała, a nawet niższa od średniej. Zdaniem ekspertów w najbliższym czasie nie mamy co liczyć na obniżkę cen, szczególnie w kontekście planowanego programu mieszkaniowego rządu. Co gorsza, wprowadzenie nowych inicjatyw, takich jak kredyt o zerowym oprocentowaniu, może jeszcze bardziej podnieść ceny nieruchomości na rynku.
Może Cię zainteresować:
„wprowadzenie nowych inicjatyw, takich jak kredyt o zerowym oprocentowaniu, może jeszcze bardziej podnieść ceny nieruchomości na rynku.”
Bębnię od lat: tani, śmieciowy pieniądz tracący siłę nabywczą rok do roku w sposób stuprocentowo pewny – powoduje paniczną ucieczkę do czegokolwiek, co daje szansę na zachowanie siły nabywczej. Ci, którzy te mieszkania sprzedają – przecież też nie będą chcieli siedzieć na tej gotówce, by za parę lat za sprawą dodruku/inflacji – obudzić się z ręką w nocniku.