Ceny nowych mieszkań znów wzrosły. Tak wynika z raportu PKO Banku Polskiego. Analitycy twierdzą, że okres spadku cen już się skończył.
Ceny mieszkań w pierwszym kwartale 2023
Według analizy przygotowanej przez PKO Bank Polski, średnia cena za metr kwadratowy mieszkania wzrosła w stosunku do ostatniego kwartału 2022 roku. Analitycy przyjrzeli się cenom mieszkań z rynku pierwotnego w sześciu największych miastach w Polsce. Według wstępnych szacunków, cena mieszkań w tym kwartale była wyższa o 3,9% niż przed trzema miesiącami i o 4,7% niż przed rokiem. W pozostałych 10 miastach wojewódzkich cena wzrosła kolejno: 2,4% wobec poprzedniego kwartału i 7,9% rok do roku.
Zobacz też: Materiały budowlane drożeją wolniej. Za co zapłacimy najwięcej?
Podwyżki cen mieszkań w całej Polsce
Główne dane dotyczą sześciu miast: Gdańska, Krakowa, Poznania, Warszawy, Wrocławia i Łodzi. W żadnym z wymienionych nie nastąpił spadek cen wobec poprzedniego kwartału. Ogólny średni wzrost wyniósł 2% kwartał do kwartału i 10% rok do roku. To nieco mniej niż w ostatnich miesiącach 2022 roku, gdzie wzrost ceny rok do roku wynosił 12,2%.
Ruch na rynku mieszkaniowym
Mimo, że ceny mieszkań wzrosły, analitycy PKO BP zaznaczają, że na rynku zwiększył się ruch. W raporcie czytamy, iż na początku roku 2023 odnotowano wyraźny wzrost sprzedaży mieszkań w stosunku do ostatniego kwartału 2022 roku. Najmniej mieszkań natomiast zostało sprzedanych w trzecim kwartale 2022 roku.
Ceny mieszkań już nie spadną. Prognozy PKO BP
Według analityków obecnie następuje ożywienie na rynku mieszkaniowym. Po chwilowym spadku cen mieszkań autorzy przewidują ponowny ich wzrost. Oprócz wzrostu cen fachowcy przewidują rosnący trend w sprzedaży mieszkań. W raporcie czytamy:
„Podtrzymujemy opinię, że siła nabywcza na rynku mieszkaniowym stopniowo się odbudowuje, na co wpływ ma wciąż szybki wzrost dochodów ludności przy delikatnej korekcie cen mieszkań z drugiego
półrocza 2022 (…)Perspektywy rynku umacnia także startujący od lipca br. rządowy program dopłat do rat
kredytów dla kupujących pierwsze mieszkanie. Wobec symptomów ożywienia strony popytowej oraz niskiego poziomu nowych inwestycji, oceniamy, że okres spadków cen się zakończył. Był krótszy niż przewidywaliśmy, pomimo agresywnego cyklu podwyżek stóp procentowych i silnego spadku liczby transakcji w połowie ub. r. W nadchodzącym czasie spodziewamy się dalszego stopniowego wzrostu sprzedaży i powrotu trendu wzrostowego cen mieszkań„
Może Cię zainteresować: