BNP Paribas | Musimy zrozumieć, jak będzie wyglądał świat nie tylko za pięć, ale za 10–20 lat…

Wolumen obrotu na rynku tokenów niewymienialnych (non-fungible tokens, NFT) przekroczył w ubiegłym roku 250 mln USD. Porównując ten wynik z rokiem 2019, rynek NFT odnotował czterokrotny wzrost.

L’atelier to jednostka analityczna francuskiego giganta bankowego BNP Paribas. Z ich raportu wynika, że kapitalizacja rynkowa powstającej branży tokenów reprezentujących szereg przedmiotów, w tym dzieła sztuki i przedmioty kolekcjonerskie, osiągnęła już 338 milionów dolarów. Warto zauważyć, że boom w branży, obserwowany głównie w ostatnim kwartale, „rozpoczął się na rynku kryptowalut przed końcem roku 2020”, kiedy cena bitcoina osiągała wyjątkowo wysokie wartości.

Musimy […] zrozumieć, jak będzie wyglądał świat nie tylko za pięć, ale w rzeczywistości za 10–20 lat

„Dokładnie przyglądamy się temu, co pojawia się na rynku i próbujemy określić kierunek strategiczny BNP Paribas. Dlaczego jest to interesujące dla banku? Jeśli myślisz o większości produktów bankowych, to w rzeczywistości są to produkty długoterminowe. Musimy więc zrozumieć, jak będzie wyglądał świat nie tylko za pięć, ale w rzeczywistości za 10–20 lat, biorąc pod uwagę pojawiające się technologie i zmiany społeczno-kulturowe, które obserwujemy”– powiedziała Nadya Ivanova, dyrektor operacyjny L’Atelier.

140-stronicowa, dogłębna analiza ekosystemu NFT, przygotowana we współpracy z branżową platformą danych NonFungible.com, jest podzielona na 11 sekcji, w których przedstawiono wszystko, od aktywności na rynku globalnym i trendów po potencjał osiągania zysków w sektorze i prognozy dla rok bieżący. Podobnie jak w przypadku bitcoina, NFT polegają na łańcuchach bloków, aby udowodnić, że są rzadkie i wyjątkowe, podobnie jak karty kolekcjonerskie, dzieła sztuki i inne przedmioty kolekcjonerskie.

Sektor NFT rośnie w zawrotnym tempie

Oprócz gwałtownego wzrostu branży, Ivanova podkreśliła także rosnące zainteresowanie ze strony marek, takich jak NBA, Nike czy Formuła 1, które zaczęły emitować własne NFT, oraz pojawienie się nowego pokolenia traderów i inwestorów oddanych tego typu tokenom.

Jak jest zatem różnica między inwestorami, którzy niejednokrotnie podejmują decyzje inwestycyjne na podstawie rynkowego szumu, a nie danych fundamentalnych? L’Atelier ma odpowiedź również na to pytanie:

„Ludzie […] naprawdę czerpią korzyści z niewymienialnych tokenów. Po raz pierwszy w zeszłym roku widzieliśmy portfele i zyski liczone w setkach tysięcy dolarów. Myślę, że to tylko kwestia czasu, kiedy rzeczywiście zobaczymy pierwszych milionerów”– powiedziała Ivanova.

Ten czas mógł już nadejść. Według cryptoart.io, 15 artystów publikujących swoje prace na blockchain zdobyło już majątek w wymiarze miliona dolarów. Sztuka oparta o krypto to jeden z najszybciej rozwijających się segmentów ekosystemu NFT, który eksplodował w październiku, kiedy Christie’s przeprowadził aukcję na „Block 21” – cyfrowy portret twórcy Bitcoina, Satoshiego Nakamoto. To właśnie wtedy, po raz pierwszy w historii, duży dom aukcyjny sprzedał dzieło sztuki związane z blockchainem. „Blok 21” został sprzedany za 131 250 USD, co było równoznaczne z 10-krotnością szacowanej wartości.

źródło grafiki tytułowej: tutaj

KryptowalutyNFT
Komentarze (0)
Dodaj komentarz