Zaczęło się! Piosenki generowane przez sztuczną inteligencję biorą udział w prestiżowym konkursie Grammy.

Piosenka Drake’a, wygenerowana przez sztuczną inteligencję (AI), została oficjalnie zgłoszona do nominacji do nagrody Grammy. 

Popularny utwór od anonimowego producenta „Ghostwriter”, zawiera wygenerowany sztucznie śpiewu rapera Drake’a. Zgłoszono go do nominacji do nagrody Grammy w dwóch kategoriach. Utwór „Heart on My Sleeve” został zgłoszony przez zespół Ghostwriter do Recording Academy – organizacji stojącej za nagrodami Grammy. Jest nominowany w kategoriach Najlepsza Piosenka Rap oraz Piosenka Roku.

Kilkanaście tygodni temu Grammy zaktualizowały swoją politykę dotyczącą nagród w nadchodzącym sezonie nagród. Organizatorzy stwierdzili, że muzyka zawierająca komponenty generowane przez sztuczną inteligencję jest uprawniona do nagrody. Jednak warunkiem jest, że kategoria, do której zgłoszono utwór, musi być związana z ludzką twórczością.

W obu tych kategoriach nagroda przypisywana jest autorowi tekstu, którego przedstawiciel Ghostwritera również potwierdził jako człowieka.

CEO Grammy, Harvey Mason Jr., potwierdził tę politykę. Powiedział on, że muzyka z elementami AI jest „w pełni uprawniona” do nominacji do Grammy. Podkreślił to również w rozmowie z New York Times dotyczącej utworu AI-Drake’a od Ghostwritera, mówiąc:

Jeśli chodzi o stronę kreatywną, jest to treść w pełni uprawniona, ponieważ została napisana przez człowieka.

Zaznaczył również, że Akademia bada, czy utwór był dostępny komercyjnie, co stanowi element regulaminu Grammy. Regulamin mówi, że utwór musi być dostępny „ogólnie dostępny”, w tym na platformach streamingowych.

Zobacz też: Zaskakujące wyniki badania dotyczącego kryptowalut. Który kraj stoi na czele? Kryptowaluty jako nadzieja na przyszłość

Grammy akcpetuje AI, ale inni niekoniecznie

Ale były też kłopoty i utwór „Heart on My Sleeve” został usunięty ze wszystkich głównych platform streamingowych. Eksperci przemysłowi twierdzą, że jego użycie sztucznej inteligencji wpada w „szarą strefę prawną”.

Drake podczas występu. Źródło: fox5atlanta.com

W kwietniu Universal Music Group – jedna z najważniejszych wytwórni muzycznych w przemyśle – wysłała masowy e-mail do głównych serwisów streamingowych, w tym Spotify i Apple Music, w którym prosiła o zablokowanie usług AI, które wykorzystywałyby melodie i teksty z chronionych prawem autorskim utworów i usuwanie utworów naruszających prawa autorskie.

Krótko po tym Spotify zgłosiło, że zwiększyło środki kontroli utworów naruszających prawa autorskie na swojej platformie oraz zablokowało sztuczne odtwarzanie utworów w celu zwiększenia liczby odsłuchań.

Może Cię zainteresować:

AIgrammymuzykanagrodyrapsztuczna inteligencja
Komentarze (0)
Dodaj komentarz