Z ostatniej chwili: Słabe dane ISM z USA. Jednak recesja? Wall Street reaguje, Fed pod ścianą

Dzisiejsze dane gospodarcze ze Stanów Zjednoczonych dały inwestorom przekonanie graniczące z pewnością. Ten rok nie będzie wyjątkowo udany dla amerykańskiej gospodarki. Po serii przeważnie mieszanych danych z rynku pracy uwagę przykuły odczyty ISM z sektora usług. Ten jest szczególnie uważnie obserwowany na finansowych rynkach, ponieważ jak dotąd to właśnie w usługach 'zadomowiła się’ presja cenowa. Po słabym odczycie ISM obserwujemy dziś istotny spadek rentowności amerykańskich obligacji skarbowych, który obniża stopę wolną od ryzyka… Ale czy rozpędzi popyt na ryzykowne aktywa? W pierwszej reakcji rynek akcji mówi 'tak’, a kryptowaluty mocne 'nie’.

Co z tą gospodarką?

Czerwcowy wskaźnik PMI usług wskazuje, że gospodarka USA zwalnia pierwszy raz od 17 miesięcy. Co gorsza – subindeks cen wciąż sugeruje, że ceny mogą pozostawać wysokie… Pomimo spowolnienia. Taki scenariusz dla inwestorów jest największym zagrożeniem. Publikowane wcześniej dane S&P PMI usług okazały się nieznacznie wyższe, od prognoz natomiast to odczyt ISM ma w ocenie inwestorów dłuższą tradycję i precyzyjniej oddaje rzeczywistość. Publikacja słabszych danych wsparła nastroje na indeksach amerykańskich, ale Bitcoin niemal nie drgnął i wciąż notowany jest w okolicach 60 tys. USD.

Odczyty ISM – wyjątkowo słabe

  • Dane ISM PMI usług: 48.8 wobec 52.6 oczekiwań i 53.8 za maj
  • Komponent cenowy: 56.3 wobec 56.7 oczekiwań i 58.1 za maj
  • Nowe zamówienia: 47.3 wobec 53.6 oczekiwań i 54.1 za maj
  • Indeks zatrudnienia: 46.1 wobec 49 oczekiwań i 47.1 za maj

Rynek pracy powoli słabnie, a Biden… Rezygnuje?

Publikowane wcześniej, podczas dzisiejszej sesji dane zasugerowały, że zmiana zatrudnienia w sektorze prywatnym wypadła solidnie… Ale dzięki sezonowemu wzrostowi zatrudnienia w turystyce i hotelarstwie, bez którego dane zaskoczyłyby negatywnie. Raport Challengera, prezentujący liczbę zwolnień okazał się o blisko 50% niższy miesiac do miesiąca i wyniósł niewiele ponad 40 tys. planowanych zwolnień na czerwiec. Wnioski o zasiłek w ostatnim tygodniu wzrosły o 238 tys., a rynek oczekiwał 235 tys. wniosków, przy 232 tys. poprzednio. Liczba wniosków kontynuowanych wzrosła o ponad 18 tysięcy, do 1,858 mln.

Presja na Fed

Nieoczekiwanie o 0,5% miesiąc do miesiąca spadły też zamówienia w amerykańskich fabrykach. Według doniesień The New York Times, prezydent USA Joe Biden rozważa rezygnację z ubiegania się o stanowisko prezydenta USA. Historycznie, słabość gospodarki nie sprzyjała pełniącym urząd prezydentom USA, ani partii z ramienia której wykonywali urząd. O ile wejście USA w recesję w III kwartale nie wydaje się prawdopodobne, końcówka roku i początek 2025 mogą być nerwowe. Spodziewamy się, że presja na luzowaniu polityki przez Fed będzie rosła. Przypomnijmy – zarówno EBC jak i Fed oczekują, że inflacja spadnie i w przyszłym roku prawdopodobnie znajdzie się w celu.

Komentarze (0)
Dodaj komentarz