Europejski Bank Centralny już trzeci raz w tym roku obniżył stopy procentowe. Stopa depozytowa i refinansowa spadły odpowiednio do 3.25% (3.5% poprzednio) i 3.4% (3.65%) poprzednio, zgodnie z oczekiwaniami. Bank nadal zachowa elastyczność w reinwestowaniu należnych umorzeń, w celu przeciwdziałania ryzyku dla mechanizmów transmisji polityki pieniężnej związanym z pandemią. Utrzymamy wystarczająco restrykcyjne stopy procentowe tak długo, jak będzie to konieczne.
EBC będzie nadal stosował zależne od danych i posiedzeń podejście do określania odpowiedniego poziomu i czasu trwania restrykcji. W oświadczeniu bank stwierdził: „W szczególności nasze decyzje dotyczące stóp procentowych będą oparte na ocenie perspektyw inflacji w świetle napływających danych gospodarczych i finansowych, dynamiki inflacji bazowej i siły transmisji polityki pieniężnej.”
Pandemiczny program zakupów awaryjnych (PEPP) i portfel APP zmniejsza się w ocenie EBC, 'w miarowym i przewidywalnym tempie’, ponieważ bank nie reinwestuje już spłat kapitału z zapadalnych papierów wartościowych. EBC poprzez tzw. Eurosystem nie będzie już reinwestował wszystkich spłat kapitału z zapadających papierów wartościowych zakupionych w ramach PEPP, zmniejszając portfel PEPP średnio o 7,5 mld euro miesięcznie. EBC zamierza zaprzestania reinwestycji w ramach PEPP pod koniec 2024 r.
EBC próbuje jeszcze 'grać’ jastrzębia i wskazał, że wciąż nie zobowiązuje się wstępnie do określonej ścieżki (spadkowej) stóp. Bankierzy ocenili, że na perspektywy inflacji w Europie wpływają ostatnie negatywne niespodzianki we wskaźnikach aktywności gospodarczej. W tym kontekście aktualne warunki finansowania (po trzech obniżkach stóp), wciąż bank ocenia jako restrykcyjne. Z drugiej strony inflacja pozostaje wysoka, ponieważ płace rosną w podwyższonym tempie.
Mocne dane z USA
Tymczasem dane ze Stanów Zjednoczonych zaskoczyły mocno pozytywnie. Wnioski o zasiłek spadły do 241 tys. wobec 258 tys. w ubiegłym tygodniu, a sprzedaż detaliczna wsparła dolara.
Oczekiwano 257 tys. nowych wniosków. regionalny indeks aktywności z regionu Filadelfii wskazał 10 wobec 3 oczekiwanych. Sprzedaż detaliczna w USA, we wrześniu wzrosła o 0.4% miesiąc do miesiąca, wobec 0.3% prognoz i 0.1% poprzednio. Bazowa wzrosła aż o 0.5%, oczekiwano jedynie 0.1% wzrostu, bez zmian względem sierpnia.
Mocne dane z USA umocniły dolara, rentowności wzrosły. Rynek akcji 'świętuje’ świetne wyniki finansowe TSMC; zyskuje sektor półprzewodników. Spadają oczekiwania na dodatkowe cięcia stóp w tym roku; bazowa prognoza sugeruje 'tylko’ jedną obniżkę o 25 pb.
I consider something truly interesting about your web site so I saved to fav.