Bez zaskoczenia, rynki wystraszyły się 'recesyjnej’ publikacji słabszych, niż oczekiwano danych z amerykańskiego przemysłu. Na kilka minut przed raportem ISM, agencja S&P po danych PMI sektora produkcyjnego informowała, że odnotowano ponowną redukcję zatrudnienia w związku z wolnymi mocami produkcyjnymi w sektorze. Dzisiejsze dane mają potencjał, by śnić się bykom po nocach. Tuż po nich wszyscy zadają sobie pytanie – czy dane z usług będą równie słabe?
Dane ISM z przemysłu USA za sierpień wypadły na poziomie 47.2, nieco powyżej 45.8 w lipcu, ale poniżej prognozy 47.5. Wall Street po cichu liczyło na dużo lepszy odczyt, tymczasem amerykański przemysł pozostaje w zastoju. Rentowności 10-letnich papierów skarbowych spadają o 7 punktów bazowych z 3.9% do 3.83%. To odpowiedź na naprawdę słaby (i trudny w odbiorze dla Fed) raport.
Agencja Standard&Poor’s informowała: „Tak jak w przypadku produkcji, producenci odnotowali ponowny spadek zatrudnienia w połowie trzeciego kwartału. Poziomy zatrudnienia zmniejszyły się po raz pierwszy w 2024 r., odzwierciedlając spadek nowych zamówień i niższą produkcję„. Po świątecznej przerwie inwestorzy rozpoczęli poniedziałkową sesję od wyprzedaży. Akcje giganta AI, Nvidia tracą dzisiaj ponad 6%. Inwestorzy obawiają się, że jako pierwsza wypadnie z łask, gdy gospodarka spowolni, komplikując obraz inwestycyjny branży półprzewodników.
Trudne dane
Najsłabszym dla rynku faktem na temat nowego raportu z przemysłu nie jest bynajmniej sam uśredniony odczyt. Najwyższy wynik (który dźwignął całą publikację) zaobserwowano w subindeksie cen (54 punkty), gdzie dywergencja z prawdziwie 'koniunkturalnymi’ częściami raportu jest wyraźnie na niekorzyść ryzykownych aktywów. Oczekiwano tu spadku do 52, po 52.9 w lipcu. Subindeksy zatrudnienia (46), produkcji (44.3) i nowych zamówień (44.6) obciążyły publikację. Poziom zapasów wypadł mieszanie (50.3).
W ogólnym rozrachunku raport sugeruje, że przemysł w USA wyraźnie zwalnia, podczas gdy firmy wciąż podnoszą ceny. Dla Fed to trudny orzech do zgryzienia… Potencjalnie podnoszący koszty dalszego zacieśniania polityki monetarnej, przy wyższych cenach i … Słabnącej koniunkturze. W dniu 18 września Fed podejmie decyzję ws. stóp procentowych.
S&P 500, Nasdaq100 i Bitcoin dziś tracą. Spore umocnienie notuje także japoński jen, burząc nadzieję na szybki powrót do 'carry trade’. Także wydatki konstrukcyjne w USA spadły o -0.3% miesięcznie. Oczekiwano wzrostu o 0.1% po słabym lipcu, gdzie także spadek wynosił -0.3%. Bank of America obniżył dziś prognozę wzrostu globalnego PKB do 3.1% po 3.2% poprzednio.