W ostatnich miesiącach Warren Buffett nie przestaje zaskakiwać. Inwestor dwa kwartały z rzędu pozbył się akcji Apple, a także wyprzedał wszystkie udziały w Paramount. W drugim przypadku wprost przyznał się, że ta inwestycja była błędem. W czerwcu Wyrocznia z Omaha pozbyła się 1,3 mln akcji chińskiego potentata na rynku samochodów elektrycznych firmy BYD. Wczoraj okazało się, że Buffett pozbył się m.in. 34 mln akcji Bank of America. Akcje podmiotu zyskały ostatnio ponad 30% na wartości. Zatem wszyscy zadają sobie pytanie: Dlaczego?
Warren Buffett wykonuje zaskakujący ruch
Słynny inwestor, zwany „Wyrocznią z Omaha”, wielokrotnie zaskakiwał swoimi niejasnymi ruchami inwestycyjnymi. Ostatnio dość często pozbywał się akcji Apple, którą wyjątkowo sobie cenił. Kierowane przez niego Berkshire Hathaway sprzedała również wszystkie akcje w Paramount. Oba te przypadki da się sensownie wytłumaczyć. Jednak najnowsze posunięcie inwestora jest wyjątkowo tajemnicze.
Jak wynika z piątkowego komunikatu Berkshire Hathaway, Warren Buffett sprzedał w zeszłym tygodniu około 34 miliony akcji Bank of America za 1,48 miliarda dolarów. Dlaczego to takie zaskakujące? Chociażby dlatego, że spółka ma za sobą świetny okres. Według aktualnych danych Google Finance w ciągu ostatnich sześciu miesięcy akcje banku wzrosły o 31,80%. W ujęciu miesięcznym 7,20%. Podczas gdy w ciągu ostatnich pięciu dni akcje spółki zwyżkowały o 2,48%. W poniedziałek, czyli już po ogłoszeniu decyzji Buffetta, notowania spółki spadły o 0,26 proc. Czyżby Warren Buffett ocenił, że spółka więcej już nie osiągnie i to najlepszy moment, by na niej dobrze zarobić? Czas pokaże.
Kolejna kwestia, która czyni ten ruch zagadkowym, to fakt, że Warren Buffett był dość mocno zaangażowany w sprawy związane z Bank of America. W 2011 roku Buffett rzucił koło ratunkowe Bank of America w wysokości 5 miliardów dolarów. Wówczas USA znajdowały się w środku kryzysu związanego z zadłużeniem państwa. Buffett nabył wtedy akcje uprzywilejowane i warranty, dające mu prawo do zakupu 700 milionów akcji zwykłych banku po cenie 7,14 USD za sztukę. Warranty będą mogły zostać zrealizowane w dowolnym momencie w ciągu kolejnych dziesięciu lat.
Warunki uzgodnione z Bank of Amercia były podobne do programów pomocowych, jakie Buffett zaoferował w latach 2007-2008 Goldman Sachs i General Electric podczas kryzysu finansowego.
Czym jeszcze inwestor zaskoczył w ostatnich miesiącach?
Sprzedaż akcji Bank of America, to nie jedyny zagadkowy ruch Berkshire Hathaway w ostatnich miesiącach. Szczególnie głośno było ostatnio o wyprzedaży, o której firma poinformowała w czerwcu. Konglomerat ujawnił, że sprzedał 1,3 mln akcji BYD o wartości blisko 40 mln dolarów. Z jednej strony zmniejszyło to udziały Buffeta w spółce o zaledwie 0,1%, z 7 do 6,9%. Z drugiej strony informacja wywołała sporo szumu i wątpliwości co do przyszłości sektora samochodów elektrycznych. W końcu BYD to chiński gigant, który coraz śmielej rozpycha się na zagranicznych rynkach.
Spore zaskoczenie wywołała również informacja o tym, że konglomerat Buffetta dwa kwartały z rzędu zmniejszał swoje udziały w Apple. W końcu Warren Buffett zawsze cenił sobie ten podmiot i podkreślał jedno znaczenie w portfolio firmy. Na spotkaniu z akcjonariuszami Buffett zapewniał, że ten ruch pozwoli mu w przyszłości uniknąć większego opodatkowania.
Dość szokujące była również sprzedaż wszystkich akcji Paramount. Warren Buffett zwykł mawiać: „Jeśli nie chcesz posiadać akcji przez 10 lat, nawet nie myśl o posiadaniu ich przez 10 minut”. W przypadku Paramount inwestor złamał tę zasadę. Akcje giganta nabył w 2022 r. Jednak trzeba zauważyć, że w 2023 r. spółka straciła kilkadziesiąt procent na wartości. Zatem można uznać, że był to po prostu nietrafiony strzał. Do czego Buffett sam się przyznał: „Byłem w 100% odpowiedzialny za decyzję Paramount. To była w 100% moja decyzja, sprzedaliśmy wszystko i straciliśmy sporo pieniędzy”.
Wow amazing blog layout How long have you been blogging for you made blogging look easy The overall look of your web site is magnificent as well as the content