Walka ze zmianą klimatu pochłania gigantyczne kwoty. To więcej niż PKB niejednego państwa

Jak wynika z najnowszego raportu National Climate Assessment, opublikowanego na początku tego miesiąca, co trzy tygodnie w Stanach Zjednoczonych dochodzi do ekstremalnych zjawisk pogodowych. Powodują one szkody o wartości 1 miliarda dolarów. Porównano to do sytuacji sprzed 40 lat. Jednak najciekawsze, co można znaleźć w raporcie, to informacja o kosztach walki ze zmianami klimatu.

USA wydaje krocie na walkę ze zmianą klimatu

Według National Oceanic and Atmospheric Administration, do 8 listopada odnotowano 25 katastrof pogodowych i klimatycznych, których straty przekroczyły 1 miliard dolarów. To więcej niż w zeszłym roku. Nawet bez danych z ostatnich dwóch miesięcy roku. Autorzy raportu szacują, że ekstremalne zjawiska pogodowe kosztują ogółem 150 miliardów dolarów rocznie. Do najczęstszych strat wlicza się bezpośrednie skutki, takie jak zniszczenia infrastruktury, obrażenia pracowników i zniszczenia pól uprawnych. Z raportu wynika, że ​​koszty ekstremalnych zjawisk pogodowych wzrosną w najbliższej przyszłości wraz ze wzrostem poziomu mórz i temperatur.

Szacunki zawarte w raporcie National Climate Assessment dotycząc całkowitego rocznego kosztu zmian klimatycznych w Stanach Zjednoczonych nie są pełne. Nie uwzględniane są między innymi koszty, takie jak np. opieka zdrowotna dla poszkodowanych.

Zobacz też: Google za chwile zacznie usuwać konta. Dlaczego i kto powinien się obawiać?

Walka ze zmianami klimatycznymi na poziomie PKB Maroko

Wskazana powyżej kwota jest ogromna. Najlepiej pokazuje to zestawienie z przykładowymi wydatkami tego rzędu w innych sytuacjach. CNN wskazało kilka takich przypadków. Przykładowo, 150 mld dolarów to więcej niż produkt krajowy brutto Maroka w zeszłym roku. Według szacunków CNN kwota ta wystarczy na pokrycie około pięciu tygodni płatności z tytułu Ubezpieczeń Społecznych. Zgodnie zdanymi Departamentu Rolnictwa USA, 150 mld dolarów to więcej niż rząd przekazał 41 milionom osobom w ramach bonów żywnościowych w 2022 roku.

Według kwartalnego raportu Rezerwy Federalnej Nowego Jorku na temat zadłużenia i kredytów gospodarstw domowych, 150 mld dolarów to równowartość około 9% całkowitego zadłużenia z tytułu kredytów studenckich w Stanach Zjednoczonych.

Może Cię zainteresować:

ocieplenie klimatuskutki ocieplenia klimatuUSAZmiana klimatu
Komentarze (0)
Dodaj komentarz