Upadek banków da o sobie znać jeszcze w tym roku

Nie milkną echa marcowych wydarzeń w sektorze bankowym, a konkretnie upadku dwóch dużych banków. Chodzi oczywiście o Silicon Valley Bank i Silvergate. Zgodnie ze środowym raportem Fed, skutki kryzysu bankowego w USA prawdopodobnie doprowadzą gospodarkę do recesji jeszcze w tym roku. Pracownicy Fed przedstawili członkom Federalnego Komitetu do spraw Operacji Otwartego Rynuku (FOMC) prezentację. Jej głównym tematem były potencjalne skutki, jakie wywoła upadek SVB oraz inne zawirowania w sektorze finansowym z początku marca.

Upadek banków niczym bomba z opóźnionym zapłonem

Według najnowszych dokumentów Fed, skutki kryzysu bankowego w USA prawdopodobnie doprowadzą gospodarkę do recesji jeszcze w tym roku. Protokół z marcowego posiedzenia FOMC zawierał prezentację na temat potencjalnych reperkusji ostatnich bankructw w amerykańskim sektorze bankowym. Chociaż wiceprzewodniczący ds. nadzoru Michael Barr uspokajał, że sektor bankowy jest zdrowy i odporny, to ekonomiści pracujący w firmie powiedzieli, że gospodarka odczuje uderzenie. Prognozy po spotkaniu wskazywały, że urzędnicy Fed spodziewają się wzrostu produktu krajowego brutto o zaledwie 0,4% w 2023 rok. Co ciekawe, łagodna recesja gospodarki była prognozowana przez ekonomistów Fed już podczas ostatniego spotkania w sparawie stóp procentowych.

Zobacz też: Eksperci przewidują, że ta gospodarka ucierpi najbardziej

Wpływy kryzysu na wysokość stóp procentowych

Kilku decydentów zastanawiało się, czy utrzymywać stopy procentowe na stałym poziomie, obserwując rozwój kryzysu. Jednak ustąpili i zgodzili się głosować za kolejną podwyżką stóp, ze względu na podwyższoną inflację oraz aktualne dane ekonomiczne. W rzeczywistości z protokołów można wyczytać, że niektórzy członkowie skłaniali się ku podwyżce stóp procentowych o pół punktu, jeszcze przed problemami bankowymi. Urzędnicy stwierdzili, że inflacja jest „o wiele za wysoka”, chociaż podkreślili, że przy formułowaniu przyszłej polityki należy wziąć pod uwagę napływające dane i wpływ podwyżek.

Może Cię zainteresować:

FedFOMCKryzys finansowySVBUpadekupadek bankówupadłośćUSA
Komentarze (0)
Dodaj komentarz