Gospodarka Chin przypomina dziś śpiącego giganta, a inwestorzy porzucają nadzieję na to, że Ludowy Bank Chin choćby spróbuje ją 'wybudzić’ z kryzysowego snu. Sentymenty wokół giełdowych indeksów chińskich z tygodni na tydzień słabną. Publikowana dziś nad ranem sprzedaż detaliczna i dane z przemysłu znów poważnie rozminęły się z oczekiwaniami.
Niepokojący miks
Sprzedaż detaliczna wzrosła w sierpniu o 2,1% rocznie. Analitycy Reuters spodziewali się wzrostu o 2,5%, wobec 2,7% w lipcu. Produkcja przemysłowa wzrosła w ubiegłym miesiącu o 4,5% rocznie… Wall Street oczekiwało 4,8%. W lipcu dynamika roczna wyniosła 5,1%. Inwestycje w środki trwałe także rozczarowały, rosnąc o 3,4% w I połowie roku. Szacowano 3,5%. Stopa bezrobocia w miastach wyniosła 5,3%. To wzrost z 5,2% w lipcu. Z kolei inwestycje w nieruchomości spadły o 10,2% rocznie, bez zmian względem dynamiki z lipca.
Chińskie Narodowe Biuro Statystyczne wskazało, że w sierpniu 2024 r. inflacja CPI wzrosła o 0,6% rok do roku. Inflacja na granicy deflacji i tempo wzrostu stale rozczarowujące (mimo bardzo niskiej 'bazy’ w 2023 roku, który przyniósł mocny zawód, gdy gospodarka 'nie odbiła’ się w oczekiwanym tempie od pandemii… Nie napawa optymizmem. Także podaż pieniądza w Chinach spada, obrazując pesymizm konsumentów i brak presji wydatkowej w gospodarce.
Sprzedaż internetowa dóbr fizycznych wzrosła w sierpniu o niecały 1% rocznie. Dynamikaprodukcji przemysłowej wykazuje wzrostową dynamikę na tle sprzedaży detalicznej… Według analityków z Fitch Bohua jednoznacznie oznacza to silną podaż i słaby popyt. W efekcie chiński rząd prawdopodobnie ogłosi kolejne bodźce mające obudzić gospodarkę w ostatnim kwartale.
Ożywienie złapało zadyszkę
Partia komunistyczna chce osiągnąć 5% wzrost PKB za wszelką cenę, choć rzesza zachodnich agencji informuje, że dane ekspansji gospodarczej były w ostatnich latach zawyżane. Ilość nowo otwieranych firm w Chinach jest obecnie na historycznych minimach. Rzeczniczka Narodowego Biura Statystycznego przypisała wzrost bezrobocia sezonowym zjawiskom we wrześniu. Przypomnijmy, że stopa bezrobocia młodzieży (16 do 24 lat) w lipcu wyniosła 17,1%.
Biuro przyznało, że ożywienie gospodarcze napotkalo wiele trudności, a „niekorzystne skutki wynikające ze zmian w otoczeniu zewnętrznym nasilają się”. Decydenci nie ogłosili jeszcze wsparcia popytu na dużą skalę. Przyznają jednak, że popyt krajowy jest niski. Import wzrósł w sierpniu o zaledwie 0,5% rok do roku. Eksport wzrósł o 8,7%, przewyższając oczekiwania. Chiny rozpaczliwie poszukują rynków zbytu dla wciąż olbrzymiej produkcji? Nie tylko druga gospodarka świata mierzy się ze 'strukturalnymi’ wyzwaniami.