To już pewne. W Polsce powstanie elektrownia jądrowa. Znamy szczegóły

Polskie Elektrownie Jądrowe nawiązały współpracę z konsorcjum amerykańskich spółek Westinghouse i Bechtel. Jej efektem ma być pierwsza polska elektrownia jądrowa.

Mateusz Berger, prezes Polskich Elektrowni Jądrowych, nie ukrywał swojej satysfakcji z podpisanej umowy. Dzięki dokumentowi projekt przechodzi do kluczowej dla całego projektu fazy, którą są prace inżynieryjne.

Projekt na bardzo dużą skalę

Umowa z Westinghouse i Bechtel obejmuje także budowę łańcucha dostaw, w którym udział weźmie ponad 500 polskich firm. Konsorcjum amerykańskich przedsiębiorstw będzie odpowiedzialne za przygotowanie dokumentacji niezbędnej do uzyskania pozwolenia na budowę elektrowni. Samo projektowanie ma potrwać półtorej roku.

Co prawda wartość umowy jest objęta tajemnicą handlową, ale nieoficjalnie mówi się, że chodzi o kwotę co najmniej kilkaset milionów złotych. Szacuje się, że całkowita inwestycja w budowę elektrowni jądrowej na Pomorzu wyniesie około 100 miliardów złotych. Kontrakt zawiera także klauzule dotyczące kar umownych za nieterminowe dostawy komponentów lub przekroczenie ustalonego budżetu.

Elektrownia postanie w gminie Choczewo na Pomorzu. Decyzja o uwarunkowaniach środowiskowych dla projektu została już wydana przez Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska. W projekcie wykorzystana zostanie technologia wspomnianej już firmy Westinghouse, produkującej reaktory AP1000. Łączna moc bloków jądrowych wyniesie maksymalnie 3750 MW.

Zobacz też: BitBoy aresztowany przez policję podczas transmisji live! Wszystko przez Lamborghini…i kochankę

Czy elektrownia jądrowa jest Polsce potrzebna?

Anna Łukaszewska-Trzeciakowska, pełnomocniczka rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej, zwróciła uwagę na znaczenie rozwijania polskiego przemysłu w sektorze energetyki jądrowej poprzez lokowanie kolejnych elementów łańcucha dostaw oraz udział polskich firm w międzynarodowych projektach tego typu. Jednocześnie potwierdziła ona, że że negocjacje z Komisją Europejską w sprawie finansowania projektu zostały już rozpoczęte. Podczas rozmów zaprezentowana została koncepcja systemu wsparcia inwestycji, który spotkał się z pozytywnym przyjęciem ze strony KE. Wniosek prenotyfikacyjny ma być przekazany Komisji przed 15 października br., czyli jeszcze przed wyborami parlamentarnymi.

Budowa elektrowni rozpocznie się w 2026 roku, a pierwsza energia produkowana z tego źródła ma zostać dostarczona w 2033 roku.

Może Cię zainteresować:

Bechtelelektrownia jądrowaPolskie Elektrownie JądroweWestinghouse
Komentarze (0)
Dodaj komentarz