Roboty podobne do ludzi będą składać Mercedesy. Zabiorą pracę zwykłym pracownikom?

Mercedes-Benz nawiązał współpracę z firmą Apptronik. Przedsiębiorstwo z Austin rozwija sztuczną inteligencję dla robotów fabrycznych. Umowa została ogłoszona w piątek.

Mercedes inwestuje w roboty

Apptronik wyspecjalizowało się w AI. To ich pierwszy komercyjny kontrakt w przemyśle motoryzacyjnym. Firma powstała w 2016 roku. Jej korzenie sięgają Human Centered Robotics Lab przy University of Texas w Austin. Robot Apollo jest dziełem jej współzałożyciela i CEO Jeffa Cardenasa. „To spełnienie marzeń”, mówi o umowie z Mercedes-Benz.

Apollo jest humanoidem. Ma prawie sześć stóp wzrostu i waży 160 funtów. Może podnieść do 55 funtów. Robot działa na baterii przez cztery godziny. Może stać nieruchomo lub chodzić na nogach. Komunikuje się przez LEDy w głowie i klatce piersiowej.

Mercedes-Benz wykorzysta Apolla do automatyzacji pracy. Chodzi o zadania niskokwalifikowane, powtarzalne i fizycznie wymagające. Cardenas uważa to za idealne zastosowanie jego użycia.

Zobacz także: Jednak czerwone światło dla Ethereum ETF? Senat USA podnosi alarm

Czy to zgodne z etyką?

Roboty humanoidy, takie jak Apollo, pozwalają firmom na użycie robotów w przestrzeniach ludzkich. Nie trzeba nawet przeprojektowywać miejsca pracy. Wprowadzenie AI do różnych sektorów budzi obawy. Politycy i etycy są przeciwko technologii wypierającej pracowników. Nawet jeśli praca ludzi będzie potrzebna, AI może skłonić pracodawców do mniejszych inwestycji w zasoby ludzkie.

Mercedes-Benz traktuje partnerstwo z Apptronik jako pilotaż. Chce ocenić jego wpływ na produkcję. Jörg Burzer, członek zarządu Mercedes-Benz, podkreśla nowe możliwości. „To nowa granica. Chcemy zrozumieć potencjał dla robotyki i produkcji motoryzacyjnej”.

Na rynku wciąż pojawiają się nowe roboty z AI. Niektórzy kwestionują sens budowania robotów humanoidów. Profesor Ken Goldberg z UC Berkeley wskazuje na wyzwania, jak koła kontra nogi. Wiele firm rozwija roboty do produkcji masowej. Pracują w niebezpiecznych środowiskach, na przykład w kosmosie.

Figure AI na przykład zaprezentowało ostatnio robota Figure 01. Używa on technologii OpenAI do prowadzenia rozmów i sprzątania.

Współpraca Mercedes-Benz z Apptronik otwiera nowe drzwi dla AI w przemyśle.

Może Cię również zainteresować:

AIMercedesrobotsztuczna inteligencja
Komentarze (6)
Dodaj komentarz
  • Nok

    Roboty są super ale mają jedną poważną wadę a mianowicie nie robią zakupów. Więc można cały świat przestawić na automaty tylko dla kogo one będą produkować?????

    • ufwsgdz20190809

      Będą produkować tak jak teraz – dla urzędników, darmozjadów, żyjących z podatków.
      Dla biedoty smartfon, słuchanie muzyki, smieciowe żarcie, głupkowate gry.

      • Aron

        Błąd.Dla biedoty spanie na ulicy nawet dostępu do śmietników nie będzie bo segregacja śmieci.A w między czasie covid 2050 to pozamiata.

  • Marek

    Witam! Czas na zmiany. Roboty do roboty, a ludzie do spełniania marzeń. Niech robią za nasz wszystko,. Problemy są trzy. Gdzie tych wszystkich ludzi oderwanych od chomąta upchnąć (może jakiś konkretny wirus albo wojna) Reszta ludzie będzie musiała nauczyć się odpoczywać ….i żeby nas ta technologia nie wybiła, bo może stwierdzić, że po co ma na nas pracować. Poza tym może każdy powinien kupić takiego robota żeby za niego pracować.

    • szymon

      sztuczna inteligencja nie posiada świadomości to tylko program jak zaprogramujesz takie polecenie wykona wybić nas nie wybije chyba ze jakis mistrz zchakuje i tak zaprogramuje maszyny a pracowanie za czlowieka niestety nie wszyscy beda sie cieszyc beztroskim zyciem nawet jak maszyny beda za nas pracowac jest spore przeludnienie na planecie a my czerpiemy z niej coraz wiecej a zasobów zaczyna brakować ograniczenie populacji może jak w chinach i specjalny płyn/wirus ze po pierwszym dziecku jestes całkowicie bezpłodny do konca zycia to jakies 150 lat i na ziemi były by już tylko niespeła 2 miliardy ludzi a maszyny mogły by posprzatać burdel pozostawiony po ludzkosci wedlug oszacowania na ziemi moglo by sie ciagnąć życie z tymi zasobami jakie posiadamy ale tylko kiedy nie ma wiecej niz pół miliarda ludzi a infrastruktura wraz z rzeczami z których korzystamy musiałyby byc projektowane tak jak powinny być projektowane koniec z pato korporacjami itd żeczy trwałe i niezawodne małostkowe dobrze przemyslane a nie cos co ma dzialac 2 lub 3 lata i jest chujowej jakosci
      i produkowane tak by nabic komuś kieszenie kazdy by żyl w równym standardzie inaczej przeżremy tą planete i chuj strzeli ludzkość nie jestem z zielonych lub aktywistów ale tak niestety to wygląda

  • Radek

    Tak samo dzikusy piszczały jak wymyślono samochód.