Firma Microsoft postrzega obecnie OpenAI zarówno jako partnera strategicznego, jak i swoją konkurencję.
Z dokumentów przedłożonych amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd wynika, że firma Microsoft chce, aby władze federalne postrzegali jej relacje z OpenAI jako „frenemies” (przyjaciół i wrogów jednocześnie) niż jako realną współpracę.
Strategiczni konkurenci
W formularzu 10-K okresowego raportu o wynikach finansowych i warunkach, Microsoft stwierdził, że OpenAI jest jego rywalem, jednocześnie wielokrotnie stwierdzając w całym dokumencie, że wspomniane przedsiębiorstwo jest jego „strategicznym partnerem”. Co ciekawe, w swoich oświadczeniach dotyczących konkurencji Microsoft wspomina o dziesiątkach rywali i „intensywnej konkurencji na wszystkich rynkach” – wymienia m.in. Apple, Nintendo, a także kilka organizacji zajmujących się oprogramowaniem i kodowaniem.
Ffirma z Redmond w stanie Waszyngton w całym dokumencie wspomina tylko o jednym strategicznym partnerze – i jest nim właśnie OpenAI. Ma to miejsce 72 razy. Chociaż prawdopodobnie nie będzie to miało żadnego znaczenia prawnego, jest to godne uwagi, biorąc pod uwagę, że OpenAI i Microsoft stoją w obliczu dochodzeń antymonopolowych w Wielkiej Brytanii, USA i UE w związku ze współpracą, jaką nawiązały..
Przypomnijmy, że w lipcu 2019 r. Microsoft zainwestował miliard dolarów w OpenAI i stał się jedynym dostawcą chmury, w ten sposób niejako kupując prawa do hostowania ChatGPT na kilka lat przed jego uruchomieniem. Po uruchomieniu ChatGPT przedsiębiorstwo zainwestowało w projekt kolejne 10 miliardów dolarów. Następnie firma uzyskała wczesny dostęp do wdrożenia GPT-4 – częściowo na wyłączność – we własnych usługach Copilot i Bing wraz z aktualizacjami własnych usług OpenAI.
Microsoft chciał przygarnąć Altmana
W 2023 r. w OpenAI doszło do burzliwego przewrotu, w wyniku którego CEO firmy i jej współzałożyciel Sam Altman został na krótko usunięty z zarządu. W czasie, gdy Altman był „na oucie”, Microsoft zobowiązał się zatrudnić go i wszystkich pozostałych pracowników OpenAI, którzy zostali zwolnieni lub planowali odejść z firmy. Ostatecznie Altman został ostatecznie przywrócony na stanowisko szefa OpenAI, a zarząd przedsiębiorstwa został zrestrukturyzowany tak, aby obejmował miejsce obserwatora zarezerwowane dla Microsoftu. Osiem miesięcy później, w lipcu 2024 r., Microsoft zrzekł się miejsca w zarządzie, twierdząc, że nie uważa już, by było mu ono potrzebne.
W czerwcu 2024 r. Departament Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych i Federalna Komisja Handlu rozpoczęły formalne dochodzenia w sprawie Microsoft, Nvidia i OpenAI w związku z obawami związanymi z domniemaną dominacją tych firm nad branżą sztucznej inteligencji.