Neuralink wszczepi ludziom chipy! Kolejny szalony projekt Elona Muska ze zgodą FDA

Neuralink otrzymuje ważną zgodę od FDA na rozpoczęcie badań klinicznych u ludzi.

Firma Neuralink założona przez Elona Muska ogłosiła w czwartek 25 maja 2023, że Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) wydała zgodę na przeprowadzenie pierwszego w historii badania klinicznego Neuralink na ludziach. To istotny kamień milowy po wcześniejszych trudnościach w uzyskaniu takiej zgody.

W oświadczeniu opublikowanym na Twitterze, Neuralink stwierdził, że zgoda FDA „stanowi ważny pierwszy krok, który w przyszłości pozwoli naszej technologii pomóc wielu ludziom”. Nie ujawniono jednak szczegółów dotyczących celów badania, a firma poinformowała, że jeszcze nie rekrutuje nowych pracowników. Zostaje więc tylko zaciekawienie i radość ze zgody amerykańskiej instytucji, jednak bez dalszych konkretów. 

Elon Musk to wizjoner, który raz po raz wymyśla i realizuje kolejne rewolucyjne projekty i pomysły. Paypal, Tesla, SpaceX, Hyperloop, SolarCity – to wszystko realne instytucje, które zaczynały jako szalony pomysł, a teraz są namacalnymi produktami czy projektami, nad którymi pracują tysiące ludzi. Oczywiście każdy z tych projektów (jak i sam Musk) zaliczał po drodze większe lub mniejsze wpadki oraz niepowodzenia. Część z nich zresztą trwa nadal – niedawana eksplozja rakiety Falcon, wycofanie miliona Tesli z powodu wady pojazdu czy chociażby ekscesy Elona po przejęciu Twittera.

Elon tym razem zakłada, że implanty mózgowe mogą leczyć wiele różnych schorzeń, w tym otyłość, autyzm, depresję, schizofrenię, a także umożliwiać przeglądanie internetu i telepatię. Z założenia jako ludzie będziemy w stanie kontrolować za pomocą naszego umysłu otaczające nas urządzenia, programy i maszyny. O projekcie zrobiło się głośniej w zeszłym roku, gdy Musk powiedział, że jest tak pewny bezpieczeństwa tych urządzeń, że byłby gotów wszczepić je swoim dzieciom.

Zobacz też: Shaq O’Neal oskarżony unika sądowych pozwów! Sprawa FTX pozostawia smród na boisku

Trudności Nerualink – droga do wszczepiania implantów nie będzie takałatwe

Przynajmniej cztery razy od 2019 roku Musk zapowiadał rozpoczęcie badań klinicznych w ramach Neuralink. Firma jednak złożyła wniosek o zgodę FDA dopiero na początku 2022 roku, ale FDA go odrzuciła. Pracownicy Neuralink informowali, że FDA wskazała kilka istotnych kwestii, które należało rozwiązać przed zatwierdzeniem badań klinicznych u ludzi. Główne problemy dotyczyły baterii litowej urządzenia, możliwości migracji przewodów implantu wewnątrz mózgu oraz kłopot bezpiecznego usunięcia urządzenia bez uszkadzania tkanki mózgowej.

Elon Musk prezentujący jeden ze swoich wielu pomysłów. Źródło: theonion.com

Neuralink, założony w 2016 roku, był już przedmiotem kilku śledztw federalnych. W maju amerykańscy parlamentarzyści zaapelowali do regulatorów, aby zbadać, czy skład komisji nadzorującej testy na zwierzętach w Neuralink, nie przyczynił się do nieudanych i pośpiesznych eksperymentów. Natomiast Departament Transportu prowadzi dochodzenie, czy Neuralink nie transportował nielegalnie niebezpieczne patogeny pomiędzy eksperymentami. 

Może Cię zainteresować:

badaniaElonElon MuskMuskNeuralinkTeslaUSA
Komentarze (0)
Dodaj komentarz