Naukowcy demaskują ekościemę. Miały ratować świat, a szkodzą ludziom i środowisku

Naukowcy z Belgii ogłosili zaskakujące wyniki swoich badań nad… papierowymi słomkami. Miały one wyprzeć plastik z barów i restauracji, by ratować planetę. Okazuje się, że mogą nam oraz przyrodzie poważnie zaszkodzić.

Naukowcy wprost o papierowych słomkach

Swego czasu globalne korporacje zaczęły wprowadzać do swojej oferty papierowe słomki, w miejsce plastikowych. Oficjalna narracja głosiła, że plastik jest szkodliwy, szczególnie dla środowiska. Wielu konsumentów było rozczarowanych papierowym zamiennikiem, który po włożeniu do napoju szybko namiękał. Okazuje się, że papierowe słomki są nie tylko niepraktyczne, ale również szkodliwe dla ludzi i środowiska. Belgijscy naukowcy zbadali słomki od 39 producentów. Badacze sprawdzali ile papierowe słomki zawierają syntetycznych substancji chemicznych. Słomki poddane testom składały się z papieru, bambusa, szkła, stali nierdzewnej oraz plastiku. Aż 69% słomek zawierało niebezpieczne chemikalia zwane PFAS, wykorzystywane m. in. w produkcji naczyń kuchennych, mebli i odzieży. Badania wykryły w słomkach również kwas trifluorooctowy oraz trifluorometanosuflanowy, które są dobrze rozpuszczalne w wodzie. Przez to mogą się przedostawać ze słomek do napojów. Obie substancje najczęściej występowały w słomkach papierowych i bambusowych.

Zobacz też: Ferrari złamie swoją naczelną zasadę? Pokusa jest ogromna

Czym grozi korzystanie z papierowych słomek?

Wspomniane substancje są wyjątkowo niebezpieczne zarówno dla człowieka, jak i środowiska. Przede wszystkim rozkładają się bardzo powoli i mogą utrzymywać się w środowisku nawet kilka tysięcy lat. W przypadku człowieka mogą skutkować zwiększeniem odporności na działanie szczepionek, podniesieniem cholesterolu, uszkodzeniem wątroby, a także powodować raka nerek i jąder. Co ciekawe, nie są to pierwsze wątpliwości co do ekologiczności papierowych słomek. Niedawno okazało się, że papierowe słomki z McDonalds nie nadają się do recyklingu, w przeciwieństwie do plastikowych, które wycofano. Słomki były zbyt grube by można było je ponownie przetworzyć. Firma nie zrezygnowała z ich serwowania. Zaleciła klientom, by zużyte słomki papierowe wyrzucali do pojemnika na ogólne odpady. Czy badania belgijskich naukowców zmuszą korporację do odrzucenia papierowych słomek?

Może Cię zainteresować:

ekościemagreenwashingnaukowcypapierowe słomkisłomki
Komentarze (0)
Dodaj komentarz