Młodzi Polacy zadłużają się na potęgę. Rekordzistka ma długi na 788 tys. złotych

Młodzi Polacy zadłużają się na potęgę. Rekordzistka ma długi na 788 tys. złotych

Długi młodych Polaków są coraz większe – pod koniec lipca 2023 r. suma zaległości nieuregulowanych w terminie przez młodych ludzi w wieku od 18 do 24 lat wynosiła 1 miliard złotych.

Z danych Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor wynika, że najwięcej zaległości w spłacie zobowiązań finansowych mają młodzi ludzie z województwa śląskiego, a najmniej problemów ze spłatą długów mają mieszkańcy świętokrzyskiego.

Zadłużenie młodych Polaków rośnie

Kwota ta zwiększyła się w ciągu roku o ponad 18 procent, a liczba niesolidnych dłużników wzrosła o ponad 7 tysięcy osób. Rekordzistką wśród osób w wieku 18-24 lat jest 20-latka ze Śląska, która ma zaległości wobec banków i innych instytucji wynoszące ponad 788 tysięcy złotych.

W lipcu 2022 roku zaległości pokolenia Z przekroczyły 853 miliony złotych. Jednocześnie liczba nierzetelnych dłużników wzrosła z 125 tysięcy do ponad 132 tysięcy. Wpływ na tą sytuację miał niewątpliwie wzrost cen mieszkań, a także żywności i kosztów transportu.

Zobacz też: Platforma X ostrzega przed NBP? Internauci: „Nigdy wcześniej czegoś takiego nie było”

Długi największe na Śląsku

Średnia kwota zaległości w przypadku osób w wieku 18-24 lat wzrosła o 11 procent w ciągu roku i wynosi obecnie 7 tysięcy 637 złotych. Jeśli chodzi o regionalne rozkłady zadłużenia, liderem w rankiingu jest województwo śląskie – jego młodzi mieszkańcy łącznie mają ponad 137 milionów złotych nieuregulowanych płatności. Na kolejnych miejscach znajdują się mieszkańcy województw mazowieckiego (122,9 mln zł) i dolnośląskiego (106,6 mln zł). Natomiast osoby ze Świętokrzyskiego mają najmniejsze zadłużenie, wynoszące 17 milionów złotych.

Rekordzistką pod względem zadłużenia jest 20-latka pochodząca z województwa śląskiego, która zalega bankom i innym instytucjom finansowym kwotą ponad 788 tysięcy złotych. Z zebranych przez BIG danych wynika, że choć rekordzistką jest kobieta, to mężczyźni znacznie częściej zapominają o terminach spłaty swoich zobowiązań.

W rejestrze znajduje się 80,8 tysiąca mężczyzn (61 procent) w wieku 18-24 lat, którzy mają zaległości przekraczające 611 milionów złotych. Natomiast kobiet jest 51 tysiące (39 procent), a ich długi wynoszą niecałe 398 milionów złotych. „W przypadku młodych dłużników, więcej niż co czwarty wpada od razu na głęboką wodę i ma trudności zarówno w obsłudze kredytów, jak i innych zobowiązań pozakredytowych” – zauważył Grzelczak. W porównaniu do ogółu dorosłych Polaków, gdzie taka sytuacja dotyczy co piątego niesolidnego dłużnika, młodzi mają większe problemy.

Według danych z baz BIG InfoMonitor i BIK, zaległości pozakredytowe stanowią 51 procent zaległego zadłużenia osób w wieku 18-24 lat. To średnio 4 tysiące 987 złotych na osobę, obejmujące kwoty nieopłaconych bieżących rachunków, opłat karnych za jazdę bez biletu czy alimentów.

Przeciętne zadłużenie różni się w zależności od rodzaju zobowiązania. W przypadku alimentów może sięgać nawet 10 tysięcy 247 złotych. Natomiast rachunek za telefon czy Internet wynosi średnio 3 tysiące 376 złotych, a średnia wartość opłat karnych za jazdę na gapę to 266 złotych. Więcej tego typu zaległości dotyczy mężczyzn – w rejestrze BIG widnieje ich niemal 63,5 tysiąca, podczas gdy kobiet jest 39,5 tysiąca.

Może Cię zainteresować:

długipieniądzezobowiązania
Komentarze (0)
Dodaj komentarz