Z badania przeprowadzonego przez agencję zatrudnienia Trenkwalder wynika, że aż 55 procent ankietowanych Polaków planuje wyjazd zarobkowy z granicę.
Spośród nich 10 procent zdecydowałoby się na krótkoterminowy wyjazd trwający do trzech miesięcy, 6 procent do pół roku, 11 procent do roku, a 15 procent nie określiło długości wyjazdu.
W poszukiwaniu lepszego jutra
Z raportu wynika również, że aż 13 procent respondentów deklaruje gotowość do wyjazdu na stałe. Jednocześnie tych, którzy zdecydowanie odrzucali perspektywę wyjazdu za granicę w poszukiwaniu lepszego bytu, jest coraz mniej. Obecnie jest to 60 procent ankietowanych. To o 8,7 punktu procentowego mniej w porównaniu z 2022 rokiem i 21,6 punktu procentowego mniej niż w 2021 roku.
Obserwuje się również wzrost liczby osób, które wahają się między pozostaniem w kraju a poszukiwaniem dobrze płatnej pracy za granicą. Niezdecydowanych jest teraz o 10 procent więcej niż w poprzednim roku, co stanowi najwyższy odsetek od 2015 roku.
Nie jest chyba zaskoczeniem, że Polacy coraz częściej rozważają emigrację z powodu perspektyw zarobkowych. Nawet wykonywanie tych samych, często prozaicznych prac, takich jak zmywanie czy sprzątanie, może przynieść znacznie wyższe zarobki na zachodzie Europy niż w Polsce. Różnice w zarobkach są znaczne – pracownicy niewykwalifikowani w Polsce otrzymują około 24 złote brutto za godzinę pracy, podczas gdy w Niemczech czy Holandii można liczyć średnio na około 14 euro brutto (około 60 zł).
Zobacz też: Popularny polityk podejrzany o kradzież kryptowalut o wartości 757 tys. dolarów
Polacy a emigracja
Warto też dodać, że chociaż wynagrodzenia w Polsce rosną dynamicznie, zarobki w krajach zachodnich wciąż pozostają atrakcyjne. Ponadto wyjazd za granicę jest częściej brany pod uwagę niż migracja wewnątrz kraju. Najczęściej na ten krok decydują się ludzie młodzi ludzie, którzy nie mają jeszcze ugruntowanego życia rodzinnego.
Podkreślmy, że oferty pracy za granicą to w zdecydowanej większości oferty pracy fizycznej. Obejmują one zarówno prace prostsze, jak i specjalistyczne, takie jak praca spawacza, montera czy operatora maszyn.
Może Cię zainteresować: