Nowy tydzień nie będzie obfitował w 'pierwszorzędne’ dane makro. Szczególnie lekki kalendarz będzie we wtorek (Sylwester) i środę (Nowy Rok). Inwestorzy zwrócą uwagę przede wszystkim na dane z przemysłu Chińskiej Republiki Ludowej, Japonii i Europy (finalne) oraz wstępny raport ISM ze Stanów Zjednoczonych.
We wszystkich przypadkach, z wyjątkiem Japonii, rynki oczekują, że dane okażą się słabsze, od poprzednich odczytów. Nie brakuje jednak optymistycznych głosów, że… Słabszy, amerykański przemysł sygnalizuje raczej, że nowy 'cykl byka’ dopiero się rodzi.
Poza tym poznamy szwajcarski indeks koniunktury wg. KOF, dane BIEC z Polski oraz grudniowe PMI przemysłu Chin wg. analiz CFLP. W Chińskiej Republice Ludowej oczekiwana jest niewielka poprawa wskaźnika usług (z 50 do 50.2). Zatem oto dokładny kalendarz.
Kalendarz ekonomiczny
Poniedziałek
- PMI przemysłu z Japonii
- Inflacja CPI w Hiszpanii i wskaźnik BIEC z Polski
- Szwajcarski indeks KOF
- Regionalne amerykańskie indeksy aktywności gospodarczej z Dallas i Chicago
Wtorek
- Odczyt PMI usług i przemysłu z Chin wg. danych państwowej agencji CFLP
- Wskaźnik kondycji rynku pracy wg. BIEC
- Indeksy z amerykańskiego rynku nieruchomości (Schiller / FHFA)
Środa
- Święto Nowego Roku
- PMI przemysłu z Tajwanu i Indii
Czwartek
- Finalne PMI przemysłu ze strefy euro, Niemiec
- Finalne PMI przemysłu ze Stanów Zjednoczonych i wydatki konstrukcyjne w USA
Piątek
- Wstępny odczyt ISM z amerykańskiego przemysłu
- Sprzedaż detaliczna w Hiszpanii
Aktualnie 3 największe spółki z indeksu S&P 500 stanowią ponad 1/5 z niego. Poprzednie rekordy pochodzą z roku 1999. Wtedy to benchmark wiedziony był przez Microsoft, General Electric i Cisco… Oraz 1983, gdy triumfowały IBM, ExxonMobil i AT&T. Zatem ryzyko koncentracji rośnie.