Najbliższy tydzień będzie mijał pod znakiem piątkowego raportu z rynku pracy USA. Inwestorzy poznają też kluczowe dane z przemysłu i usług największych gospodarek. Odczyty z pewnością rzucą więcej światła na ogólnoświatową koniunkturę gospodarczą. Choć to NFP zdominuje nastroje od strony odczytów makro, istnieje cała masa czynników, które mogą kształtować sentyment inwestorów. Prezes BlackRock, największego na świecie funduszu inwestycyjnego komentował w sobotę, że w całej 50 letniej karierze nie czuł nigdy tak dużej ilości strachu na rynkach finansowych. Istotnym tematem będzie także polityka w USA, gdzie omal nie doszło do zamknięcia rządu.
Dominującym wydarzenie związanym z gospodarką Polski będzie oczywiście decyzja RPP ws. stóp procentowych (środa, 4 października). Wobec potężnego spadku inflacji w ostatnim odczycie (-0,4% m/m wobec -0,1% oczekiwanych) oraz odczytu 8,2% r/r wobec 10,1% rok wcześniej niewykluczona wydaje się kolejna obniżka, być może o 25 punktów bazowych. Biorąc jednak pod uwagę sezonowość inflacji, która zwykle ma szanse rosnąć w ostatnim kwartale roku oraz zagrożenie po stronie odbicia cen paliw – wydaje się, że decyzja o utrzymaniu stóp bez zmian miałaby solidne uzasadnienie i wzmocniłaby polskiego złotego. W ostatnim czasie prof. Glapiński wskazywał, że po deprecjacji polskiej waluty potencjał do kolejnych obniżek znacznie spadł.
Przypominamy, że kalendarz ekonomiczny publikujemy w każdą niedzielę o godzinie 18:00
Deutsche Bank przeanalizował 34 recesji w USA
Wg. analizy niemieckiego banku, który oparł wnioski na 34 poprzednich recesjach począwszy od 1854 roku istnieją cztery katalizatory, które zsumowane wydają sie determinować wystąpienie poważnego spowolnienia. Są to: drastyczny wzrost inflacji, skok stóp procentowych, wzrost cen ropy oraz odwrócenie krzywej rentowności obligacji. Wszystkie 4 czynniki występują obecnie, a gospodarka USA wciąż nie weszła w recesje choć od czasu odwrócenia krzywej dochodowej minął już znacznie ponad rok. Czy 'tym razem będzie inaczej’?
Neal Kashkari z Fed dał ostatnio 60% szans na uniknięcie recesji w gospodarce USA ale… Oczywistym wydaje się, że bankierzy z Rezerwy Federalnej nie będą wszech i wobec informować, że recesja jest nieunikniona. Tymczasem rynek wycenia wciąż 'bardzo ostrą grę’ Fedu, rentowności obligacji wynoszą już blisko 4,6% a wielu analityków zakłada wzrost do nawet 5,5%. Oznacza to, że niewielu spodziewa się radykalnego złagodzenia polityki Fed – nawet w czasie gdy 'zegar recesyjny’ tyka.
Kalendarz ekonomiczny
Poniedziałek
- Indeks cen surowców i PMI przemysłu Austarlii
- Indeks Tankan i PMI przemysłu Japonii
- Sprzedaż detaliczna Szwajcarii
- Indeksy PMI przemysłu gospodarek strefy euro, w tym Polski (także Norwegia, Wielka Brytania)
- Indeks PMI przemysłu Kanady i USA
- ISM przemysłu Stanów Zjednoczonych (zatrudnienie, ceny i zamówienia
- Przemówienie szefa Fedu, Jerome’a Powella (17:00)
- Przemówienie Barr i Harkera (Fed)
Wtorek
- Decyzja RBA ws. stóp procentowych
- Inflacja CPI Szwajcarii
Środa
- Decyzja RPP ws. stóp procentowych
- Decyzja RBNZ ws. stóp procentowych
- PMI usług z największych gospodarek strefy euro
- Raport ADP z rynku pracy USA
- Indeks aktywności biznesowej i ISM usług Stanów Zjednoczonych
- Zamówienia na dobra trwałe w USA
- Przemówienia Goolsbee i Bowman (Fed)
Czwartek
- Produkcja przemysłowa Hiszpanii
- Raport Challengera z rynku pracy USA
- Bilans handlu zagranicznego USA i Kanady
- Wnioski o zasiłek dla bezrobotnych w USA
- Ivey PMI z Kanady
Piątek
- Zamówienia w przemyśle Niemiec
- Sprzedaż detaliczna w Czechach
- Raport NFP – zmiana zatrudnienia w sektorze pozarolniczym w USA
- Zamian zatrudnienia na rynku pracy w Kanadzie
- Przemówienie Waller (Fed)
(W drodze wyjątku, z uwagi na poniedziałkowe święto narodowe w Chinach, w niedziele 1 października zostaną opublikowane indeksy PMI przemysłu i usług Chin – o 3:45)
Może Cię zainteresuje: