Kościół ewoluuje na naszych oczach. Czasy, w których instytucja ta skupiała się wyłącznie na nawracaniu i głoszeniu wiary to już przeszłość. Dziś Kościół wykracza daleko poza swoje tradycyjne funkcje i angażuje się w działalność inwestycyjną. Słynny duchowny z Torunia już nie jest osamotniony w tej dziedzinie. W ostatnim tygodniu wszystkich zszokowała inwestycja diecezji płockiej za prawie 18 mln zł.
Inwestycja w farmę fotowoltaiczną. Diecezja wyjaśnia o co chodzi
Do tej pory symbolem mieszania się świata biznesu, mediów i religii, był słynny Ojciec Tadeusz Rydzyk. Okazuje się, że duchowny z Torunia nie jest już jedynym przedstawicielem Kościoła w świecie inwestycji. Spółka Omninvest, której założycielem jest diecezja płocka zaprezentowała właśnie swoją farmę fotowoltaiczną. Koszt przygotowania terenu pod farmę oraz jej budowa, wyniósł prawie 18 mln zł. Miejscem inwestycji jest Płock, a konkretnie jego dzielnica Radziwie, położna na lewym brzegu Wisły. Farma fotowoltaiczna EPV Wesółka liczy ponad 9 tys. paneli i rocznie może produkować 5,1 MWh energii elektrycznej. Odpowiada to rocznemu zapotrzebowaniu na prąd około 1200 gospodarstw domowych. Jak przekazał ks. Roman Bagiński, ekonom płockiej diecezji i prezes spółki Omninvest, od kilku lat diecezja, jak i parafie, włączamy się w ekologiczny sposób myślenia o środowisku, o świecie. Zgodnie z zapowiedziami diecezji, produkcja energii elektrycznej będzie miała charakter komercyjny, a zyski zostaną przeznaczone na cele misyjne, w tym edukacyjne i charytatywne.
Zobacz też: Czy stać nas na takie szaleństwa? Bezwarunkowy dochód podstawowy – gdzie i komu będzie wypłacany?
Czy to konkurencja dla Tadeusza Rydzyka?
Inwestycja na taką skalę to dość spore wydarzenie, które przykuło uwagę mediów. Można by się zatem zacząć zastanawiać, czy właśnie obserwujemy narodziny konkurencji dla słynnego toruńskiego duchownego. Raczej nic takiego nie ma miejsca. Po pierwsze swoje udziały w spółce, która wybudowała w Płocku farmę fotowoltaiczną ma również diecezja toruńska. Trudno zatem przypuszczać, że O. Tadeusz Rydzyk nic nie wiedział o tej inwestycji. Poza tym „imperium” O. Rydzyka to nie tylko znana rozgłośnia radiowa. Rydzyk stworzył też gazetę „Nasz Dziennik, TV Trwam, a także Wyższą Szkołę Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu. Do jego portfolio zaliczyć można jeszcze Fundację Lux Veritatis, znaną z prowadzenia odwiertów geotermalnych. Zatem jeśli faktycznie, ktoś w środowisku kościelnym chciałby dorównać O. Rydzykowi, to zadanie jest wyjątkowo wymagające. Znacznie ciekawsza wydaje się obserwacja tego w jakim kierunku pójdzie Kościół, tzn. czy farma fotowoltaiczna to tylko jednostkowa inwestycja, czy początek większego projektu.
Może Cię zainteresować: