Krótsza droga szczepionki
Jak informują analitycy Deutsche Bank: Marion Laboure i Jim Reid, szczepionki na groźne choroby zwykle wymagają lat testów i dodatkowego czasu na produkcję na dużą skalę. Jednakże, podczas obecnej pandemii naukowcy mają nadzieję opracować szczepionkę na koronawirusa w ciągu 12 do 18 miesięcy. Powodem tego jest to, że normalnie szczepionka rozwija się latami przy użyciu tradycyjnego procesu, w przypadku COVID-19 czas od pierwszych prototypów do masowej produkcji jest bardzo skrócony. Widać to z resztą na poniższej grafice.
Ponadto, jak pokazuje poniższa tabela, istnieje już ponad 160 kandydatów na szczepionki przeciwko wirusowi COVID, które są w trakcie opracowywania.
Odbicie gospodarcze zależy od szczepionki
Ryzyko nieudanej szczepionki nie figuruje już jednak w prognozie ekonomicznej Goldman Sachs. Bank spodziewa się teraz, że:
Przynajmniej jedna szczepionka zostanie zatwierdzona do końca 2020 roku i będzie szeroko rozpowszechniona do końca II kw. 2021 r. Uwzględniliśmy ten harmonogram jako naszą prognozę bazową i teraz zakładamy, że wydatki na usługi konsumenckie wzrosną w pierwszej połowie 2021 r., ponieważ konsumenci powrócą do działań, które wcześniej narażały ich na ryzyko Covid-19.
Mimo że sondaże wykazały, że tylko 42% Amerykanów poddałoby się szczepionce przeciwko wirusowi COVID, Goldman jest nadal na tyle optymistyczny, aby zaktualizować swoją prognozę wzrostu, która staje się bardziej pro-wzrostowa. W szczególności poprzednia prognoza dotycząca PKB banku odzwierciedlała średnią ważoną dla możliwych scenariuszy szczepień, w tym możliwość braku szczepionki do końca 2021 r.
Jak widać, obecnie Goldman Sachs przewiduje, że gospodarka powróci na pro-wzrostowe tory już w czerwcu 2021. W przypadku, gdyby żadna z opracowanych szczepionek nie była skuteczna, o wzroście gospodarczym moglibyśmy zapomnieć aż do 2022 roku.
Finansowy Krytyk