Drugi lockdown wywoła gospodarczą depresję w Europie.

Powrót wirusa COVID-19 do Europy to także powrót obaw o kolejny lockdown, który wpędziłby stary kontynent w gospodarczą depresję.

Wzrost zachorowań

W maju i czerwcu ilość zakażeń koronawirusem w wielu krajach Europy zaczęła spadać. W lipcu premier Polski ogłosił nawet, że wirusa już nie ma i można spokojnie iść na wybory. Niestety, wirus był, jest i będzie. A ilość zakażonych zaczęła z powrotem naturalnie rosnąć od okresu wakacyjnego, kiedy to obserwowaliśmy oblężenie kurortów nadmorskich i górskich, w kraju jak i za granicą, przez miliony turystów.

Obecnie w większości krajów Europy ilość zakażeń rośnie i niekiedy osiąga nowe szczyty. Poniższa grafika przedstawia ilość zakażeń we Francji, Niemczech i Europie w ostatnim pół roczu.

Zero Hedge

Lockdown nie chroni a zabija

Rządy powinny już zrozumieć, że zamknięcie gospodarki jest wysoce nieefektywne i katastroficzne dla miejsc pracy i wypłacalności przedsiębiorstw. Jednak, jak widzieliśmy w Hiszpanii, wiele lokalnych rządów po prostu decyduje się na rozpoczęcie nowych blokad, aby pokazać, że podejmują agresywne kroki, wiedząc nawet, że generują one bardziej negatywne skutki i nie mają rzeczywistego wpływu na stan zdrowia obywateli. Zamiast przyglądać się przykładom Korei Południowej, Tajwanu, Szwecji czy Austrii, gdzie proste, ale skuteczne środki zaowocowały lepszym zarządzaniem kryzysem zdrowotnym, niektóre rządy europejskie ignorują gospodarczą i społeczną długoterminową katastrofę, która została wywołana wiosną przez zamknięcie gospodarki.

Błąd ignorowania ekonomicznych skutków lockdownu stworzy kryzys społeczny, który może trwać wiele lat.

Drugi lockdown nie wchodzi w grę

Jeśli gospodarka europejska była źle przygotowana na serię blokad w lutym, to teraz jest jeszcze słabsza. To, co spowodowało recesję o nieoczekiwanych rozmiarach, może wywołać depresję, która prawdopodobnie potrwa kilka lat.

Gospodarki europejskie nie przetrwają nowej serii lockdownu. Stoją za tym trzy argumenty:

Wypłacalność pogorszyła się. System finansowy odnotowałby gwałtowny wzrost liczby kredytów zagrożonych w obszarze gospodarczym, w którym firma Standard and Poor’s szacuje, że ponad 20% przedsiębiorstw ma poważne problemy finansowe lub jest bliskie bankructwa. Nowa seria blokad prawdopodobnie zapoczątkowałaby nowy kryzys finansowy.

Bezrobocie zostało zakłamane. Bezrobocie w Europie wydaje się optycznie niskie ze względu na duży odsetek zamrożonych miejsc pracy. Oficjalna stopa bezrobocia w strefie euro wynosząca 7,8% może się podwoić, gdy usunięte zostaną zamrożone miejsca pracy.

Sytuacja finansowa rządów osłabiła się do ekstremalnego poziomu. Deficyt spowodował, że dług publiczny osiągnął nowy rekordowy poziom. Dług może wzrosnąć znacznie powyżej 120% PKB w strefie euro, jeśli gospodarka zostanie ponownie zamknięta, nawet w przypadku tak zwanych celowych zdrowotnych.

Finansowy Krytyk

Od Redakcji

Bithub Flesz już na naszym kanale YouTube. Zapraszamy codziennie o 19:00 na skrót najważniejszych wydarzeń dnia z branży kryptowalut i finansów, komentarze i rozważania na temat tego, co może przynieść kolejny dzień! Program prowadzi Bitcoin Feniks.

Zobacz najnowszy odcinek:

DepresjaKoronawirusLockdown
Komentarze (0)
Dodaj komentarz