W październiku br. chiński import nieoczekiwanie wzrósł, podczas gdy eksport znacząco się skurczył. Jak sie okazje Druga co do wielkości gospodarka świata stoi w obliczu trwałego ryzyka pomimo niedawnej poprawy popytu krajowego.
Z najnowszych danych wynika, że w październiku chiński eksport skurczył się o 6,4 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim, szybciej niż spadek o 6,2 proc. we wrześniu. Import wzrósł o 3,0 proc., niwecząc prognozy spadku o 4,8 proc. i odbijając się od spadku o 6,2% we wrześniu. Import przerwał 11 miesięcy spadków z rzędu.
Import na zaskakującym poziomie
– Dane są sprzeczne z oczekiwaniami rynku. Złe dane dotyczące eksportu mogą uderzyć w zaufanie rynku, ponieważ spodziewaliśmy się, że łańcuch dostaw eksportu się poprawi – powiedział Zhou Hao, ekonomista firmy Guotai Junan International. – Znacząca poprawa importu może wynikać z rosnącego popytu krajowego, w szczególności popytu na uzupełnienie zapasów – dodał.
Oficjalny indeks menedżerów zakupów w Chinach w zeszłym tygodniu wykazał, że zarówno nowe zamówienia eksportowe, jak i importowe skurczyły się w październiku ósmy miesiąc z rzędu, co sugeruje, że producenci walczą o nabywców za granicą i zamawiają mniej komponentów. – Ponieważ globalny rynek elektroniki rośnie, co potwierdzają wyniki eksportowe Korei Południowej i Wietnamu, słabe dane eksportowe Chin wskazują na słaby popyt w innych kategoriach, takich jak artykuły świąteczne i odzież – powiedział Xu Tianchen, starszy ekonomista w Economist Intelligence Unit. – Pozytywna niespodzianka w imporcie wydaje się odzwierciedlać wzmocnienie popytu krajowego, a nie wynikać z zakłóceń spowodowanych jednorazowym hurtowym zakupem towarów – dodał.
Warto odnotować, że Chiny zaimportowały w październiku o 13,52 proc. więcej ropy naftowej niż rok wcześniej, co stanowi marginalny wzrost w porównaniu z wrześniowym wzrostem. Import soi wzrósł o 25 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim, ponieważ utrzymywał się wzrost tanich i obfitych dostaw z Brazylii. Jednocześnie handel z głównymi partnerami handlowymi Chin nadal się kurczył, a eksport do Azji Południowo-Wschodniej, największego partnera handlowego Chin, spadł o 15,1 proc.
Zobacz też: Banki centralne skutecznie napędzają nową gorączkę złota
Handel międzynarodowy
Handel z Australią był wyjątkiem w obliczu poprawy stosunków między Pekinem a Canberrą, schładzając napięcia dyplomatyczne, które pojawiły się w ostatnich latach w wielu kwestiach, w tym bezpieczeństwa narodowego i COVID. W ostatnich miesiącach Chiny obniżyły bariery handlowe dla eksportu australijskiego jęczmienia i wina. Eksport do Australii wzrósł w październiku o 5,9 proc., podczas gdy import z bogatego w surowce kraju wzrósł o 12,0 proc. Podkreślmy również, że wyższy import z Chin zmniejszył ogólną nadwyżkę handlową do 56,53 mld dolarów w październiku z 77,71 mld dolarów we wrześniu, co było poniżej prognozy 82,00 mld dolarów.
Analitycy twierdzą, że jest zbyt wcześnie, aby stwierdzić, czy niedawne wsparcie polityczne będzie wystarczające, aby wzmocnić popyt krajowy, ponieważ nieruchomości, bezrobocie i słabe zaufanie gospodarstw domowych i przedsiębiorstw mogą zagrozić trwałemu odbiciu.
Może Cię zainteresować: