Fala zwolnień w branży baterii litowych w Polsce? Francja lobbuje, europejskie regulacje

Jak informaje kanał YouTube, Geoekonomia, polska branża produkcji litu może stać przed dużym, strukturalnym kryzysem… Spowodowanym nowo zaprojektowanym systemem europejskich regulacji, które uzależnią atrakcyjność rynków Starego Kontynentu od… Miksu energetycznego, w którym produkowane są baterie. Jak wiemy, w Polsce ilość energii produkowanej z OZE i atomu jest śladowa, na tle wielu zachodnich gospodarek.

Wciąż istotną pozycję zajmuje węgiel. Tymczasem zdecydowaną większość energii we Francji, dostarcza właśnie atom. Europejscy regulatorzy chcą zatrzymać ekspansję polskiej gospodarki w jednej z kluczowych, długoterminowych branż i przyciągnąć kapital? To możliwe. Polska znajduje się wśród największych, globalnych 'zagłębi’ produkcyjnym. Zdołała przyciągnąć m.in. inwestycje południowokoreańskiego LG, które otworzyło olbrzymią fabrykę w Biskupicach Podgórnych, pod Wrocławiem.

Lit to jeden z kluczowych surowców transformacji energetycznej. W ostatnich kwartałach jego ceny tąpnęły o blisko 80% względem szczytów z 2022 roku. Wodorotlenek i węglan litu są chemicznymi formami litu, wykorzystywanego głównie w akumulatorach pojazdów elektrycznych. Ceny litu znajdują się w regularnej bessie, wobec słabszego popytu (wysokie stopy procentowe, nasycenie rynku) na pojazdy EV… Oraz nadwyżce podaży.

Długoterminowe prognozy rynku wskazują jednak na duży potencjał wzrostowy i potencjalny deficyt podaży w 2030 roku. Z tej perspektywy rozwój polskiej branży baterii i inwestycje w kraju wydają się kluczowe; tym bardziej że w roku 2023 to właśnie baterie stanowiły ok. 2,5% polskiego eksportu. Wyprzedziły je tylko części samochodowe z udziałem ponad 4%.

Uzależnienie wsparcia branży od miksu energetycznego gospodarki – operatora fabryk przez wielu analityków uznane zostało, za 'prawne’ uporanie się z niewygodną konkurencją. Według projektu Francji, dopłaty unijne mają być uzależnione od kraju, na terenie, którego funkcjonuje fabryka. Polskie Stowarzyszenie Nowej Mobilności ostrzegło już przed efektami przeforsowania reformy, w tym kształcie. Francja także ma istotną rolę w rynku baterii dla OZE.

Oczy spekulantów w stronę Chicago

Giełda w Chicago stała się globalnym centrum spekulacji litem. Zdołała przejąć sporą część zainteresowania 'konkurencyjną’ giełdą LME (London Mercantile Exchange). Arbitrażystów napędza handel różnicami cenowymi między kontraktem na węglan litu na chińskiej Guangzhou Futures Exchange a kontraktem Chicago Mercantile Exchange, na wodorotlenek litu.

Spekulanci wzbogacają się na silnych trendach i ledwo zauważalnych różnicach cen między giełdami. Ceny litu spadają, wobec rosnącej podaży i przynajmniej chwilowo niższego popytu. Od kwietnia płynność kontraktów nieprzerwanie bije rekordy. Tak zwany ’open interest’ (liczba wszystkich otwartych kontraktów) wzrósł do rekordowego poziomu 27 000 kontraktów na początku sierpnia.

Słabość rynku widoczna jest w Chinach, które w ubiegłym roku były największym konsumentem surowca. Przez spadek cen, jedna z najbardziej dochodowych spółek branży litu i największy dostawca litu do akumulatorów EV, amerykańska Albemarle w II kwartale odnotowała prawie 190 mln USD strat. Jej akcje od 1 stycznia 2024 tracą prawie 40%.

Chicagowska giełda towarowa przeżywa prawdziwy boom płynności, w kontraktach na lit. Źródło: Bloomberg
Komentarze (0)
Dodaj komentarz