Dziś Rada Polityki Pieniężnej podejmie decyzję o stopach procentowych. Czy pójdą ostro w dół?

Już dziś Rada Polityki Pieniężnej podejmie decyzję odnośnie wysokości stopy referencyjnej Narodowego Banku Polskiego, która wpływa m.in. na wysokość rat kredytów o zmiennym oprocentowaniu.

Po pierwszym obniżeniu stóp od maja 2020 roku, które miało miejsce we wrześniu i wyniosło aż 75 punktów bazowych, ekonomiści przewidują kolejne cięcie.

Co planuje Rada Polityki Pieniężnej?

Przypomnijmy, że główna stopa procentowa banku centralnego utrzymywała się na poziomie 6,75 proc. od września 2022 roku. We wrześniu 2023 rozpoczął się cykl obniżek stóp procentowych. Pierwsza z decyzji w tej sprawie zapadła 6 września, kiedy to RPP zdecydowała o obniżeniu stóp o 75 punktów bazowych, sprowadzając ją do poziomu 6 proc. w skali roku.

Eksperci prognozują, że stopy procentowe zostaną obniżone o 50 punktów bazowych. Według wstępnych wyliczeń Głównego Urzędu Statystycznego we wrześniu br. inflacja wynosiła aż 8,2 proc. w ujęciu rocznym. Co ciekawe, w porównaniu do sierpnia ceny nieznacznie spadły, generując deflację na poziomie 0,4 proc. miesiąc do miesiąca.

Szacuje się, że jeśli podstawowa stopa procentowa zostanie obniżona o 50 punktów bazowych, to po październikowej decyzji wynosić będzie 5,5 proc.

Pozostaje pytanie czy swoją decyzją Rada Polityki Pieniężnej może wpłynąć zbliżające się wybory parlamentarne? Zdaniem Bartosza Turka, analityka firmy HRE Investments, takie odejrzenie jest niczym nieuzasadnione. – Do mnie przemawia jednak taka argumentacja, która każe trochę poluzować politykę monetarną w momencie, w którym Niemcy popadły w gospodarcze tarapaty, koniunktura na całym świecie wyraźnie się pogarsza, a konsumenci w Polsce od miesięcy ostrożnie podchodzą do wydawania pieniędzy – uważa ekspert.

Co z kredytobiorcami?

Warto też zauważyć, że posiadacze kredytów mieszkaniowych o zmiennym oprocentowaniu w złotówkach stanowią relatywnie niewielką grupę wyborców. Obniżka stóp procentowych wpływa negatywnie na oszczędzających lub co najwyżej neutralnie na posiadaczy innych kredytów mieszkaniowych, takich jak „frankowicze” czy posiadacze kredytów złotowych z okresowo stałym oprocentowaniem.

Dla kredytobiorców obniżenie oprocentowania kredytu o 0,25 pkt. proc. oznacza spadek raty 25-letniego kredytu o 16 złotych na każde pożyczone 100 tysięcy złotych. Jeśli obniżka wyniesie 50 punktów bazowych, to w budżecie posiadacza 25-letniego kredytu na 300 tysięcy złotych zobaczymy już ulgę wynoszącą około 100 złotych miesięcznie.

Może Cię zainteresować:

Rada Polityki PieniężnejRPPstopy procentowe
Komentarze (0)
Dodaj komentarz