Mark Zuckerberg i Daniel Ek – szefowie firmy Meta i Spotify – skrytykowali europejskie przepisy dotyczące sztucznej inteligencji typu open source.
– Europa, która ma więcej programistów open-source niż Ameryka, jest dobrze przygotowana do maksymalnego wykorzystania fali sztucznej inteligencji open-source – stwierdzili zgodnie dyrektorzy generalni obu przedsiębiorstw. – Jednak jej rozdrobniona struktura regulacyjna, pełna niespójnych wdrożeń, utrudnia innowacje i powstrzymuje deweloperów – dodali.
Jednym głosem o przepisach obowiązujących w Europie
Zuckerberg i Ek uważają, że branża technologiczna w Europie stoi w obliczu „nakładających się przepisów i niespójnych wytycznych dotyczących ich przestrzegania” zamiast jasnych zasad. Ich zdaniem usprawnione ramy regulacyjne nie tylko przyspieszyłyby rozwój sztucznej inteligencji typu open source, ale także zapewniłyby wsparcie europejskim programistom i szerszemu ekosystemowi twórców.
W tym miejscu przypomnijmy, że irlandzki organ regulacyjny ds. prywatności w czerwcu zwrócił się do firmy Meta, by ta póki co nie uruchamiała swoich modeli sztucznej inteligencji w Europie.
Biorąc pod uwagę obecne przepisy, Meta nie będzie w stanie wypuścić w Europie swoich nadchodzących modeli sztucznej inteligencji, takich jak multimodalna Llama, która ma zdolność rozumienia obrazów. Oznaczałoby to, że Europejczycy zostaną „pozostawieni ze sztuczną inteligencją zbudowaną dla kogoś innego” – jak określili to Zuckerberg i Ek.
Szef Spotify wspomniał również o działaniach przedsiębiorstwa w zakresie sztucznej inteligencji, którego celem było stworzenie spersonalizowanych doświadczeń dla użytkowników. To właśnie to rozwiązanie doprowadziło do sukcesu usługi przesyłania strumieniowego.
Zdaniem szefów firm Meta i Spotify przepisy, które zostały zaprojektowane w celu zwiększenia europejskiej suwerenności i konkurencyjności, przynoszą odwrotny skutek. Jak podkreślili, Europa powinna uprościć i zharmonizować przepisy, wykorzystując korzyści płynące z jednolitego, ale zróżnicowanego rynku. Zuckerberg i Ek są zdania, że Stary Kontynent potrzebuje nowego podejścia z jaśniejszą polityką i bardziej spójnym egzekwowaniem, dodając, że „utrzymując dotychczasowy kurs przegapi jedyną w swoim rodzaju okazję”.
Jakie są wyniki finansowe Meta i Spotify?
Nie jest tajemnicą, że Meta zanotowała bardzo dobre wyniki finansowe w drugim kwartale 2024 roku. Przychody firmy wzrosły o 22 proc. rok do roku, osiągając 39,07 miliarda dolarów, co przekroczyło oczekiwania analityków. Zysk netto wzrósł aż o 73 proc., do 13,47 miliarda dolarów, co również przewyższyło prognozy. Za tak imponujące wyniki odpowiadają głównie inwestycje w sztuczną inteligencję. Meta wprowadziła na rynek model AI Llama 3.1 oraz intensywnie rozwija inne produkty związane z AI, takie jak okulary Ray-Ban Meta AI. Firma zwiększyła także dolny zakres swoich rocznych wydatków kapitałowych z 35 do 37 miliardów dolarów, co podkreśla jej zaangażowanie w rozwój infrastruktury AI. Prognozy na trzeci kwartał 2024 roku są również optymistyczne, z oczekiwanymi przychodami w przedziale od 38,5 do 41 miliardów dolarów. Akcje Meta wzrosły o ponad 5% po ogłoszeniu tych wyników.
Sytuacja finansowa Spotify jest również bardzo dobra. W drugim kwartale 2024 r. przedsiębiorstwp Spotify odnotowało przychody w wysokości 4,1 mld USD, co oznacza wzrost o 21 proc. rok do roku. Wzrost ten był napędzany zarówno przychodami z subskrypcji premium, jak i przychodami z reklam, które wzrosły odpowiednio o 22 proc. i 12 proc. rok do roku. Firma odnotowała również dochód operacyjny w wysokości 286 milionów dolarów, co wskazuje na solidną rentowność po latach działalności ze stratą. Ten pozytywny trend był dodatkowo wspierany przez znaczną poprawę marży brutto, osiągając rekordowy poziom 29,2% proc. w porównaniu z rokiem poprzednim. Baza użytkowników Spotify również wzrosła, z 626 milionami aktywnych użytkowników miesięcznie, w tym 246 milionami subskrybentów premium, przy czym obie liczby wykazały dwucyfrowy wzrost w porównaniu z rokiem poprzednim. Jednak pomimo tych pozytywnych wyników, Spotify stoi w obliczu ciągłych wyzwań, szczególnie w zakresie relacji z przemysłem muzycznym. Ostatnie zmiany, takie jak dołączenie audiobooków do subskrypcji premium, wywołały kontrowersje i wyzwania prawne ze strony interesariuszy z branży muzycznej, którzy twierdzą, że te posunięcia zmniejszają pulę tantiem dla artystów i autorów piosenek.