Drugi duży bank w USA zbankrutował. Czy w Polsce czeka nas to samo?

W ostatnim czasie dzieje się dużo niedobrego w sektorze bankowym. Dwa duże banki amerykańskie, najpierw Silvergate, a potem Silicon Valley Bank (SVB) ogłosiły upadłość. Trudna sytuacja gospodarcza to już nie tylko szalejąca inflacja, która dotyka zwykłych obywateli. W jakiej sytuacji są banki w Polsce?

Kolejny Bank w USA ogłosił upadłość

Końcówka bieżącego tygodnia obfitowała w co najmniej dwa szokujące wydarzenia. Najpierw rynkiem wstrząsnęła wieść o upadku kryptowalutowego banku Silvergate. Informacja ta zasiała duży niepokój w branży związanej z kryptowalutami. Zanim eksperci zaczęli na dobre analizować zaistniałą sytuację, zza oceanu nadeszła jeszcze bardziej wstrząsająca wiadomość. Upadł kolejny znaczący bank – Silicon Valley Bank (SVB). Fakt, że był to trzeci największy upadek banku w historii USA zaraz po Lehman Brothers i Washington Mutual w 2008 roku, wywołał ogromną panikę na giełdzie. Tym bardziej, że oba banki, w porównaniu do innych, wcale nie były w czołówce listy podmiotów z najbardziej problematycznymi wskaźnikami.

Zobacz też: Na stacjach Orlen w Czechach zatankujesz wodór. Kiedy wodór będzie dostępny na polskich stacjach?

Sytuacja sektora bankowego w Polsce

Poprzedni kryzys finansowy z 2008 rok nie był aż tak mocno odczuwalny w Polsce. Co nie zmienia faktu, że i nasz rynek odczuwa obawy przed ewentualnymi konsekwencjami aktualnych wydarzeń w Stanach Zjednoczonych. Według danych Komisji Nadzoru Finansowego w Polsce działa na ten moment łącznie 602 banków oraz tzw. oddziałów instytucji kredytowych. W Połowie 2022 roku był ich 564. Widać zatem przyrost w tym sektorze, co jednak nie oznacza, że nie było podmiotów, które miały problemy. Przymusowej restrukturyzacji uległ np. Getin Noble Bank, który od 2016 roku generował wyłącznie straty. Jednak od dwóch lat sektor bankowy jako całość notuje bardzo dobre wyniki. Zysk netto sektora bankowego w Polsce za 2022 rok wyniósł 13,1 mld zł. Ogromny wpływ na takie wyniki mają oczywiście wysokie stopy procentowe, które oznaczają wyższe odsetki za raty kredytów, a tym samym większe zyski dla banków.

Może Cię zainteresować:

BankructwoSilvergateSVBUSA
Komentarze (0)
Dodaj komentarz