Czy to technologiczna rewolucja? Meta przedstawia nowy model AI dla programistów

Czy to technologiczna rewolucja? Meta przedstawia nowy model AI dla programistów

Firma Meta Platforms wypuściła na rynek model sztucznej inteligencji, który będzie pomagał programistom w pisaniu kodu komputerowego.

Code Llama, bo taką nazwę nosić opracowane przez Meta AI, może pisać kod w oparciu o ludzkie podpowiedzi tekstowe, a także może być używana do uzupełniania kodu i debugowania.

Meta stawia na AI

Jak zapewniają przedstawiciele Meta, Code Llama jest najnowocześniejszym publicznie dostępnym modelem LLM do zadań związanych z kodowaniem. Sztuczna inteligencja może być wykorzystywana jako narzędzie zwiększające produktywność oraz narzędzie edukacyjne, które pomaga programistom w pisaniu oprogramowania.

„Wierzymy, że otwarte podejście do sztucznej inteligencji jest najlepsze do opracowywania nowych narzędzi sztucznej inteligencji, które są innowacyjne, bezpieczne i odpowiedzialne. Dlatego udostępniamy Code Llama zarówno do celów badawczych, jak i komercyjnych na tej samej licencji społecznościowej co Llama 2” – czytamy na blogu firmy Meta.

Code Llama to wyspecjalizowana pod kątem kodu wersja Llamy 2, która została stworzona poprzez dalsze szkolenie Llamy 2 na zestawach danych specyficznych dla kodu, próbkując więcej danych z tego samego zestawu danych przez dłuższy czas. AI może generować kod i język naturalny o kodzie, zarówno z kodu, jak i podpowiedzi w języku naturalnym (np. „Napisz mi funkcję, która wyprowadza ciąg Fibonacciego”). Oprogramowanie może być również używane do uzupełniania kodu i debugowania. Obsługuje ono wiele języków programowania, w tym Python, C++, Java, PHP, Typescript (Javascript), C# i Bash.

„Udostępniamy trzy rozmiary Code Llama z parametrami odpowiednio 7B, 13B i 34B. Każdy z tych modeli jest trenowany przy użyciu 500B tokenów kodu i danych związanych z kodem. Modele bazowe i instruktażowe 7B i 13B zostały również przeszkolone w zakresie funkcji FIM (fill-in-the-middle), dzięki czemu mogą wstawiać kod do istniejącego kodu, co oznacza, że mogą obsługiwać zadania takie jak uzupełnianie kodu od razu po wyjęciu z pudełka” – informują deweloperzy.

Zobacz też: Srebro: odbicie już blisko? To może być przełomowa druga połowa roku

Do wyboru, do koloru

Wspomniane modele spełniają różne wymagania w zakresie obsługi i opóźnień. Przykładowo, model 7B może być obsługiwany na jednym układzie GPU. Model 34B zwraca najlepsze wyniki i pozwala na lepszą pomoc w kodowaniu, ale mniejsze modele 7B i 13B są szybsze i bardziej odpowiednie do zadań wymagających niskiego opóźnienia, takich jak uzupełnianie kodu w czasie rzeczywistym.

Może Cię zainteresować:

AImetasztuczna inteligencja
Komentarze (0)
Dodaj komentarz