Chiny uruchomią fundusz o wartości 40 mld dolarów w celu pobudzenia branży chipów

Chiny zamierzają uruchomić wspierany przez państwo nowy fundusz inwestycyjny, którego celem będzie pozyskanie około 40 miliardów dolarów dla sektora półprzewodników.

Będzie to prawdopodobnie największy z trzech funduszy uruchomionych przez Chiński Fundusz Inwestycyjny Przemysłu Układów Scalonych. Jego cel – pozyskanie kwoty w wysokości 300 miliardów juanów (równowartość prawie 41 miliardów dolarów) przewyższa cele podobnych funduszy z 2014 i 2019 roku, – te, jak podają chińskie władze, zebrały odpowiednio 138,7 miliarda juanów i 200 miliardów juanów.

Chipy priorytetem

Nieoficjalnie wiadomo, że nowy fundusz został zatwierdzony przez chińskie władze w ostatnich miesiącach. Chińskie ministerstwo finansów planuje wnieść do niego wkład w wysokości 60 miliardów juanów. Jednym z głównych obszarów inwestycji będzie sprzęt do produkcji chipów.

Prezydent Chin Xi Jinping od dawna stoi na stanowisku, że kraj ten powinien być samowystarczalny w zakresie półprzewodników. Potrzeba ta stała się jeszcze bardziej paląca po tym, jak w ciągu ostatnich kilku lat władze Stanów Zjednoczonych wprowadziły wiele środków kontroli eksportu. Obawy Waszyngtonu dotyczyły tego, że Pekin może wykorzystać zaawansowane chipy do poszerzania swojego zaplecza technicznego pod kątem wyposażenia wojsk.

Przypomnijmy, że w październiku 2022 r. USA wprowadziły szeroko zakrojony pakiet sankcji, który ograniczył dostęp Chin do zaawansowanego sprzętu do produkcji chipów, a sojusznicy Stanów Zjednoczonych – Japonia i Holandia – podjęli podobne kroki.

Zobacz też: Raport Heraeus: złoto wraca do łask, srebro umiarkowanie popularne

Chiny chcą być liderem świata półprzewodników

Chiński Fundusz Inwestycyjny Przemysłu Układów Scalonych (China Integrated Circuit Industry Investment Fund, znany również jako National Integrated Circuit Industry Investment Fund i Big Fund) to chiński rządowy fundusz orientacyjny. Ma on na celu pomóc Chinom osiągnąć krajowy cel osiągnięcia samowystarczalności w branży półprzewodników (w ramach planu „Made in China 2025”) poprzez inwestowanie w krajowe firmy półprzewodnikowe. Fundusz odegrał znaczącą rolę w odniesieniu do przemysłu półprzewodników w Chinach, finansując takie firmy jak SMIC, Hua Hong Semiconductor i YMTC. Fundusz składa się z dwóch pięcioletnich faz: Big Fund I (2014-2019) i Big Fund II (2019-2024). Spółką zarządzającą funduszem jest Sino IC Capital.

Zapytane o szczegóły dotyczące nowego funduszu Biuro Informacyjne Rady Państwa nie udzieliło agencji Reuters odpowiedzi na zadane pytania.

Może Cię zainteresować:

Chinychipchipyfundusz
Komentarze (0)
Dodaj komentarz